ԱՄՆ Գաղտնի ծառայությունը չինացիներից խլել է Թրամփի միջուկային ճամպրուկը
ԱՄՆ և Չինաստանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների միջև վիճաբանություն է առաջացել Թրամփի միջուկային ճամպրուկի պատճառով 2017 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Չինաստան կատարած այցի ժամանակ։ Այս մասին գրում է Axios պարբերականը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Դեպքը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 9-ին: Թրամփի հետևից փորձել է չինական ղեկավարության հետ բանակցությունների սրահ մտնել նաև միջուկային ճամպրուկով սպան, ով միշտ ուղեկցում է նախագահին: Ընդունող կողմի ներկայացուցիչը փակել է նրա ճանապարհը։ Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Ջոն Քելլին, ով վճռականորեն հայտարարել է, որ իրենք մտնում են սրահ: Արդյունքում վիճաբանություն է սկսել, որի ժամանակ ԱՄՆ Գաղտնի ծառայության աշխատակիցը չինացի թիկնապահին գետնին է տապալել։
Պարբերականը նշում է, որ վիճաբանության ժամանակ Չինաստանի անվտանգության աշխատակիցներն անգամ չեն դիպել ճամպրուկին:

Секретная служба США отбила у китайцев ядерный чемоданчик Трампа
Сотрудники китайских и американских спецслужб устроили потасовку из-за "ядерного чемоданчика" Трампа во время визита президента США в Китай в 2017 году. Об этом, как передает РИА Новости, сообщило издание Axios со ссылкой на информированные источники.
Инцидент, как отмечает издание, произошел девятого ноября. После того как американский лидер прошел в зал для проведения переговоров с китайским руководством, за ним попытался проследовать сотрудник с "ядерным чемоданчиком", который обычно всегда сопровождает президента США. Однако охранник с принимающей стороны не позволил ему пройти. Представители американской делегации вызвали главу аппарата Белого дома Джона Келли, решительно направившегося в зал со словами "мы заходим".
"Потом произошла суматоха. Китайский офицер безопасности схватил Келли, но Келли сбросил его руку, а затем агент Секретной службы США схватил китайского сотрудника и повалил его на землю", - подчеркивает Axios.
Издание утверждает, что сотрудники китайских спецслужб в ходе потасовки "не получили доступ к ядерному чемоданчику и даже не дотронулись до него".