Բաքու թռչող ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջք է կատարել տարօրինակ ձայների պատճառով
Փետրվարի 15-ին «Աերոֆլոտ» ավիաընկերությանը պատկանող բեռնատար ինքնաթիռը, որը Ֆրանկֆուրտ-Հան օդանավակայանից ուղևորվել էր Բաքու, արտակարգ վայրէջք է կատարել կասկածելի ձայների պատճառով: Այս մասին հաղորդում է haqqin.az-ը:
Տեղեկության համաձայն` օդ բարձրանալուց մեկ ժամ անց անձնակազմը պայթյունի նմանվող տարօրինակ ձայներ է լսել։ Օդանավի հրամանատարը որոշել է վերադառնալ Ֆրանկֆուրտ-Հան օդանավակայան։
Օդանավակայանում օդանավի վերադարձի մասին տեղեկատվություն ստանալուց հետո, նրան 4 հրշեջ բրիգադ և օդանավակայանի 65 աշխատող է դիմավորել:
Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Գյոցմանի խոսքով` ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջքից հետո մանրակրկիտ ստուգում է անցել, սակայն ոչ մի կասկածելի բան չի հայտնաբերվել: Նա նաև հավելել է, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով ինքնաթիռը բեռնաթափվել է, ապա բեռը ետ են լցրել։ Միայն դրանից հետո ինքնաթիռը կրկին ուղղություն է վերցրել դեպի Բաքու:

Аварийная посадка самолета, летевшего в Баку
5 февраля грузовой самолет авиакомпании ''Аэрофлот'', вылетевший в Баку из аэропорта Франкфурт-Хан, совершил аварийную посадку из-за подозрительных хлопков на борту, сообщает haqqin.az со ссылкой на немецкое издание Т-online.
Согласно информации, через час после вылета, когда самолет уже покинул воздушное пространство Германии и направлялся в Баку, экипаж услышал звуки, похожие на взрыв. Командир воздушного судна принял решение вернуться в аэропорт Франкфурт-Хан.
После получения информации о возвращении самолета в аэропорту его приготовились встретить четыре пожарные бригады и 65 работников аэропорта.
По словам представителя аэропорта Франкфурта Кристофа Гёцманна, после экстренной посадки самолета был проведен тщательный осмотр воздушного судна, однако ничего подозрительного обнаружено не было. Он также заявил, что, по соображениям безопасности, груз был выгружен из самолета, а затем заново загружен на его борт. Только после этого самолет вновь взлетел, взяв курс на Баку.