Նախագահը հյուրընկալել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կառավարման բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն հոգևոր խորհրդի (ԳՀԽ) անդամներին, ովքեր ս.թ. փետրվարի 20-23-ին մասնակցում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարվող ԳՀԽ նիստին:
Բարձրաստիճան հոգևորական և աշխարհական 24 անդամներից կազմված խորհրդի նախագահը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն է, ատենապետերը` Երուսաղեմի և Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարքները:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է խորհրդի անդամներին իր նստավայրում և ընդգծել Հայ Առաքելական Եկեղեցու կառավարման բարձրագույն մարմնի որոշումների կարևոր նշանակությունը ոչ միայն եկեղեցական և հոգևոր, այլև հասարակական կյանքում:
«Ես միշտ հիշում եմ, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցին հայ իրականության մեջ երբևէ եղած և անընդհատ գործող ամենահին կառույցն է և այդ ընթացքում Հայ Առաքելական Եկեղեցին ուղղակի անփոխարինելի վաստակ է ունեցել մեր ժողովրդի կյանքի բոլոր բնագավառներում: Թիկունքում ունենալով, իհարկե, այդպիսի փորձառություն՝ ես վստահ եմ, որ դուք միշտ քայլեր եք անում, որոնք ընկալելի և ընդունելի են մեր հավատացյալ ժողովրդի համար: Վստահ եմ՝ դուք տեսնում եք, որ աշխարհը շատ արագ է զարգանում, և այդ ընթացքում մարտահրավերների հետ միասին նաև հնարավորություններ են ստեղծվում: Իհարկե, որպեսզի մենք այդ հնարավորությունները կարողանանք ի շահ մեր պետության և ժողովրդի գործադրել, պետք է կարողանանք դիմակայել այդ մարտահրավերները: Վստահ եմ, որ ձեր կողմից արվող քայլերը նաև հենց դրան են ուղղված:
Կցանկանայի, Վեհափա՛ռ Տեր, Խորհրդի հարգելի՛ անդամներ, տեղեկանալ նիստի օրակարգի, քննարկվող հարցերի և, իհարկե, ձեր նկատառումների մասին,հատկապես, Առաջին Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների հետ կապված: Այդ նկատառումները մեզ համար շատ կարևոր են: Իհարկե, մենք ազատ ենք քննարկելու տարբեր հարցեր՝ նկատի առնելով, որ մեր նախորդ հանդիպումից հետո բավականին ժամանակ է անցել: Մեկ անգամ ևս սիրով բոլորիդ ողջունում եմ այստեղ»,- հանդիպման սկզբում ասել է Հանրապետության Նախագահը և թեյի սեղանի շուրջ քննարկել հանդիպման մասնակիցների հետ համազգային հարցեր, պատասխանել նաև Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներին հետաքրքրող հարցերին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը իր և Խորհրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ջերմ հյուրընկալության համար և ներկայացրել ընդլայնված կազմով այս տարի գումարվող Գերագույն հոգևոր խորհրդի առաջին նիստի օրակարգի շրջանակներում քննարկվելիք հարցերը, որոնք, ըստ Վեհափառ Հայրապետի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունից և ընթացիկ գործունեությունից բացի, ներառում են ազգային, եկեղեցական կյանքին վերաբերող հարցեր ու խնդիրներ:
«Գիտեք, որ այսօր մեր առջև դրված, մեր ժողովրդին հուզող խնդիրներից են Պոլսո Հայոց Պատրիարքության մեջ տեղի ունեցող իրադարձությունները, ստեղծված իրավիճակը, որը առաջնահերթորեն մեր Գերագույն հոգևոր խորհրդի օրակարգի հարց է: Օրակարգի մեջ ունենք նաև, ինչպես Դուք անդրադարձաք, Հայաստանի Հանրապետության 100-ամյակին և Մայիսյան հերոսամարտերի տոնախմբության միջոցառումների հարցը: Մենք, ինչպես և Արամ Կաթողիկոսը, կոնդակ հռչակեցինք, որն ընթերցվեց աշխարհասփյուռ մեր թեմերում, մեր եկեղեցիներում, և զանազան միջոցառումներ, հրատարակություններ, գիտաժողովներ պիտի կազմակերպվեն ու անցկացվեն: Պետական համապատասխան հանձնաժողովի հետ քննության պիտի առնվի ծիսական միջոցառումը, որը պիտի այդ օրը, անշուշտ, համախորհուրդ իրականացնենք:
Հանձնաժողով ունենք, որ այս ժողովին պիտի ներկայացնի նաև այլ առաջարկներ, որոնք պետք է քննարկվեն և ընդունվեն Գերագույն հոգևոր խորհրդի կողմից: Այսօրվա այս ժողովի ընթացքին քննության պիտի առնվի նաև Գերագույն հոգևոր խորհրդի կանոնադրությունը: Ինչպես գիտեք, ձեռնամուխ ենք եղել Գերագույն հոգևոր խորհրդի հետ միասին կանոնակարգելու մեր եկեղեցական կյանքը, նրա կառավարման մարմինների գործունեությունը, ինչպես, օրինակ՝ Ազգային-եկեղեցական ժողովի կանոնադրությունը մշակվեց, Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կանոնադրությունը մշակվեց, թեմական և համայնքային կանոնադրության նախագիծ պատրաստվեց և թելադրվեց, որպեսզի որդեգրեն թեմերը այդ նախագծում պարտադիր նկատված կանոնները: Այսպես` հերթականորեն պետք է նաև բոլոր մարմինների համար կանոնակարգեր մշակվեն, և վերջում այդ ամբողջությամբ կազմվի Հայ եկեղեցու Սահմանադրությունը, եթե կարող ենք այսպես կոչել: Նաև ունենք կարևոր մեկ այլ հարց՝ Գերագույն հոգևոր խորհրդի մեջ մենք որոշեցինք, որ 2018 թվականը հռչակենք երիտասարդության տարի, և թեմակալ մեր առաջնորդները ձեռնամուխ են, որպեսզի այս տարի հուլիսի 5-8-ը աշխարհասփյուռ թեմերից ուխտավոր երիտասարդներ ունենանք: Ակնկալում ենք մեծ թվով երիտասարդական խմբեր, ովքեր պետք է համատեղում ունենան Ծաղկաձորում՝ ճամբարային ձևաչափով: Այնուհետև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին պետք է ուխտագնացության գան, որտեղ արարողություն պիտի լինի, և մենք մեր հորդորը, պատգամը պիտի հղենք մեր երիտասարդներին:
Այս կարևորագույն հարցերն էին, որոնք բերեցինք Ձեր ուշադրությանը, մեծարգո՛ Նախագահ:
Պարո՛ն Նախագահ, մեզ համար մեծ ուրախություն է հաստատել, որ եկեղեցի-պետություն հարաբերությունները միշտ էլ եղել են սերտ, բայց մասնավորաբար այս անցնող տարիներին վերելք են ապրում՝ շնորհիվ նաև Ձեր նախանձախնդիր և հոգածու վերաբերմունքի: Մեր եկեղեցին ևս առաջնորդվում է նույն շահերով, ինչ հայրենի իշխանությունները՝ դրանք մեր ազգային ինքնության պահպանության, մեր պետականության ամրապնդման, մեր երկրի խաղաղ, ապահով անվտանգ և բարօր կյանքի խնդիրներն են, որ առաջնահերթորեն զբաղեցնում են մեզ և մեր տեսլականի, մեր գործունեության առանցքն են կազմում: Ուրախ եմ ասելու, որ շնորհիվ հայրենի իշխանությանց զորակցության մեր եկեղեցին այս ժամանակահատվածում՝ անկախության այս տարիներին, կարողացավ հաղթահարել պատմական բոլոր այն արհավիրքները, որոնց ենթարկվել էր մեր եկեղեցին՝ կրելով մեծ կորուստներ: Թիվ հնչեցնելու համար ասենք, որ Ցեղասպանության և ստալինյան բռնատիրական տարիների այդ հալածանքների շրջանին մենք կորցրեցինք շուրջ 3000, նույնիսկ հաշվվում է 4000 եկեղեցի և 4000-5000 եկեղեցականներ: Այսօր մենք մեկ չորրորդը կամ մեկ հինգերորդն անգամ չենք կարողացել վերականգնել այդ կորուստների: Սակայն այն ձեռքբերումները, որ արձանագրվել են, մասնավորապես, անկախության այս ժամանակահատվածում, մեզ լավատեսություն և հույս են ներշնչում, որ մենք պիտի կարողանանք ամբողջականորեն մեր եկեղեցու առաքելությունն իրականացնել մեր ժողովրդի կյանքում՝ ներկայություն ապահովելով ազգային կյանքի բոլոր բնագավառներում:
Մենք ինչպես դարերի ընթացքին միշտ առաջնորդվել ենք Հայոց պետականությունը զորացնելու այդ բարձր գիտակցությամբ, այնպես էլ այսօր այդ գիտակցությունը բնորոշ է մեր եկեղեցականության, մասնավորապես՝ մեր հոգևոր բարձրաստիճան եկեղեցականաց՝ թեմակալ առաջնորդներին, ովքեր ամենայն ջանք գործադրում են, որպեսզի մեր ժողովրդի զավակներին համախումբ պահեն հայրենիքի շուրջ և նրանց գիտակցության մեջ ամրագրեն հայրենյաց շահերը, հայրենիքին ծառայելու, զորակցելու այդ ոգին, գիտակցությունը և այդ նախանձախնդրությունը: Այս զորակցությունը ինչպես անցյալում, ինչպես այսօր, մշտապես լինելու է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առաջնորդող հիմնական գաղափարը:
Մենք կրկին մեր շնորհակալությունն ենք ուզում արտահայտել և մեր բարեմաղթանքները բերել Ձեզ, որպեսզի դժվարին, բարդ այս ժամանակներում Տերը զորակից լինի Ձեզ, հայրենի մեր իշխանություններին, իր օրհնությունը տարածի Ձեր և հայրենի մեր երկրի վրա, որ կարողանաք իրականության առաջնորդել այն բոլոր իղձերը, ցանկությունները, որ մեր ժողովուրդն իբրև երազ դարերով կրում է իր հոգուց, իր սրտից ներս:
Աստծո օգնականությունն ենք հայցում Ձեզ և մաղթում քաջառողջ, արևշատ տարիներ և արդյունավոր ծառայություն մեր հայրենիքին և մեր ժողովրդին: Աստված օրհնի Ձեզ»,-ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Նախագահի նստավայրում կայացած հանդիպմանը, որի ժամանակ Հանրապետության Նախագահը ազգային և հոգևոր արժեքների պահպանման և զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար պետական բարձր պարգևներ է հանձնել Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին, ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի առաջնորդ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանին և ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին:

Президент Армении принял членов Верховного духовного совета ААЦ (фотографии)
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в резиденции президента принял членов верховного руководящего органа Армянской Апостольской Святой церкви - Верховного духовного совета (ВДС), которые 20-23 февраля с.г. принимают участие в заседании ВДС в Святом Первопрестольном Эчмиадзине, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Председателем этого состоящего из 24 членов высокого духовного и мирского совета является Католикос всех армян, секретари - Армянские Иерусалимский и Константинопольский патриархи.
Президент Республики приветствовал членов совета в своей резиденции и подчеркнул значение решений Высшего руководящего органа Армянской Апостольской церкви не только в церковной и духовной, но и общественной жизни.
"Я всегда помню, что Армянская Апостольская церковь является самой древней структурой, когда-либо существовавшей и непрерывно действующей в армянской действительности, и в течение этого времени Армянская Апостольская церковь имеет просто незаменимые заслуги во всех сферах жизни нашего общества. Обладая за спиной таким опытом, я уверен, что вы всегда делаете шаги, которые наш верующий народ может понять и принять. Уверен, что вы видите, что мир очень быстро развивается, и в этот период наряду с вызовами также создаются возможности. Конечно, чтобы мы смогли эти возможности использовать во благо нашего государства и народа, мы должны суметь противостоять этим вызовам. Уверен, что ваши шаги направлены также на это.
Я бы хотел, Ваше Преосвященство, уважаемые члены Совета, знать о повестке дня заседания, обсуждаемых вопросах и, конечно, о ваших замечаниях, особенно, в связи с мероприятиями, посвящёнными 100-летию Первой Республики и Героических Майских сражений. Эти замечания очень важны для нас. Конечно, мы свободны обсудить различные вопросы, учитывая, что после наших предыдущих встреч прошло достаточного много времени. Еще раз сердечно вас всех приветствую здесь", - сказал в начале встречи президент Республики и за чайным столом обсудил с участниками встречи общенародные вопросы, ответил также на вопросы, интересовавшие членов Верховного духовного совета.
Католикос всех армян от имени Совета и от себя лично выразил благодарность президенту за теплый приём и представил вынесенные на обсуждение первого заседания Верховного духовного совета, которое в этом году проходит в расширенном составе. По словам Католикоса, повестка дня заседания, помимо отчета о деятельности Святого Первопрестольного Эчмиадзина и текущей деятельности, включает вопросы и задачи, касающиеся национальной и церковной жизни.
"Знаете, что среди стоящих перед нами вопросов, волнующих наш народ проблем, - события, происходящие в Армянском Константинопольском патриархате, - это первоочередной вопрос повестки Верховного духовного совета. В повестку включен также, как Вы отметили, вопрос праздничных мероприятий, посвящённых 100-летию Республики Армения и Героических Майских сражений. Мы, как и Католикос Арам, провозгласили кондак, который был зачитан в наших епархиях по всему миру, в наших церквях, и будут организованы и проведены различные мероприятия, публикации, конференции. С соответствующей государственной комиссией будет обсуждён обряд мероприятия, которое в этот день мы должны провести совместно.
У нас есть комиссия, которая на это собрание должна представить также другие предложения, которые должны быть обсужден и приняты Верховным духовным советом. На сегодняшнем нашем собрании будет обсуждаться также Устав Верховного духовного совета. Как знаете, мы с Верховным духовным советом приступили к упорядочению нашей церковной жизни, деятельности её органов управления, так, например, разработан Устав национально-церковного собрания, разработан Устав церковно-представительского собрания, подготовлен и продиктован проект епархиального и общинного устава, чтобы епархии приняли те каноны, которые в этом проекте отмечены как обязательные. Так, по очереди будут разработаны уставы для всех органов, и в конце всё это вместе составит Конституцию армянской церкви, если можно так назвать. Также имеем ещё один важный вопрос: в Верховном духовном совете мы решили 2018 год объявить годом молодёжи, наши предстоятели в епархиях инициировали, чтобы 5-8 июля в этом году мы провели паломничество молодёжи из епархий всего мира. Мы ожидаем многочисленные группы молодёжи, которые должны провести слёт в Цахкадзоре, в формате лагеря. Затем они совершат паломничество в Святой Первопрестольный Эчмиадзин, где пройдёт церемония, и мы обратимся с напутствием, заветом к нашей молодёжи.
Вот те важнейшие вопросы, которые Мы представили вашему вниманию, многоуважаемый президент.
Господин президент, для нас большая радость подтвердить, что отношения церковь-государство всегда были тесными, но особенно в эти проходящие годы переживают подъем, благодаря также Вашему внимательному и заботливому отношению. Наша церковь также руководствуется теми же интересами, что отечественные власти. Это сохранение нашей национальной самобытности, укрепление нашей государственности, мирная, безопасная и благополучная жизнь нашей страны, что в первую очередь занимает нас и составляет стержень нашего видения и нашей деятельности. Я рад сказать, что благодаря содействию отечественной власти наша церковь за этот период, за эти годы независимости, смогла преодолеть все исторические катастрофы, которым подвергалась наша церковь, неся огромные потери. Чтобы озвучить цифры, скажем, что в период этих преследований в годы Геноцида и сталинских репрессий мы потеряли почти 3000, даже подсчитано 4000 церквей и 4000-5000 церковников. Сегодня мы не смогли восстановить одной четверти, даже одной пятой из этих потерь. Однако те достижения, которые мы зафиксировали, в частности, в этот период независимости, внушает нам надежду и оптимизм, что мы сможем полноценно выполнять свою миссию в жизни нашего народа, обеспечивая присутствие во всех сферах национальной жизни.
Также как в течение веков мы всегда руководствовались этим высоким сознанием поддержки Армянской государственности, так и сегодня это сознание характерно для нашей церкви, в частности, нашим высокопоставленным духовным деятелям - предстоятелям епархий, которые принимают все усилия для сплочённости чад нашего народа вокруг родины и чтобы закрепить в их сознании интересы отечества, стремление служить родине, дух поддержки, сознательность. Эта поддержка, как и в прошлом, так и сегодня всегда будет основной идеей, которой руководствуется Святая Армянская Апостольская церковь.
Мы вновь выражаем благодарность и нашу дружбу Вам, чтобы в эти трудные, сложные времена Господь был поддержкой Вам, нашим отечественным властям, чтобы ниспослал Вам и нашей родной стране с свое благословение, чтобы мы могли воплотить в реальность все те чаяния и желания, которые наш народ как мечту веками несёт в своей душе и в сердце.
Бог в помощь Вам и желаем доброго здравия, благополучных лет и плодотворной службы нашему отечеству и народу. Господь да благословит Вас", - сказал Католикос всех армян на встрече в резиденции президента, во время которой Президент Республики вручил высокие награды за вклад в дело сохранения и развития национальных и духовных ценностей предстоятелю Араратской епархии архиепископу Отцу Навасарду Кчояну, предстоятелю Западной епархии США архиепископу Отцу Овану Тертеряну и предстоятелю Восточной епархии США архиепископу Отцу Хажаку Парсамяну.