Հայաստան - Լիբանան. կողմերը մտադիր չեն սահմանափակվել համագործակցության ներկայիս մակարդակով
Հայ-լիբանանյան երկարամյա և կայուն համագործակցության, ինչպես նաև դրա հետագա զարգացման ապացույց է հանդիսանում օրերս Հայաստան կատարած Լիբանանի 84-ամյա նախագահ Միշել Աունի այցը: Նշենք, որ Լիբանանի նախագահի այցի օրակարգը բավական հագեցած էր:
Լիբանանի նախագահն իր այցի ընթացքում եղավ Ծիծեռնակաբերդում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Սա բնավ պատահական չէ, քանի որ, ինչպես հայտնի է, Լիբանանը այն փոքրաթիվ արաբական պետություններից մեկն է, որ մինչ օրս ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Արաբական երկրների նման դիրքորոշման գլխավոր դրդապատճառ, թերևս, հանդիսանում է կրոնական գործոնը և Թուրքիայի հետ վերջիններիս հարաբերությունները: Նշենք, որ Լիբանանը ոչ միայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, այլև հայ ժողովրդի համար այդ ծանրագույն պահին սրտաբաց ընդունել է բազմաթիվ հայերի՝ ընձեռելով ապրելու և արարելու հնարավորություն։
Իր կարճատև այցի ընթացքում Լիբանանի նախագահը հասցրեց մի շարք հանդիպումներ ունենալ ՀՀ պաշտոնյաների, մասնավորապես, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի և այլոց հետ: Բացի այդ, Միշել Աունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հանդիպեց նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: Բնականաբար, հանդիպում կայացավ նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հանրապետության նախագահի նստավայրում Սերժ Սարգսյանը և Միշել Աունը նախ առանձնազրույց անցկացրին, որից հետո տեղի ունեցան ընդլայնված կազմով հայ-լիբանանյան բարձր մակարդակի բանակցություններ: Ավելի ուշ զանգվածային լրատվամիջոցների առջև հանդիպումն ամփոփելու ընթացքում նախագահները ներկայացրին այն հիմնական կետերը, որոնց անդրադարձել էին առանձնազրույցի ընթացքում:
Ի թիվս մի շարք այլ հարցերի, նախագահներն ընդգծել են Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության պահպանման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացման կարևորությունը: Սա, բնականաբար, կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ապրիլից անցում է կատարում կառավարաման նոր՝ խորհրդարանական համակարգի, անհրաժեշտ է հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքների ընձեռած հնարավորությունները:
Կողմերը բարձր են գնահատել նաև միջազգային կառույցներում մեր երկրների արդյունավետ փոխգործակցությունը և փոխադարձ աջակցությունը: Նշենք, որ այս հարցը, բնականաբար, շատ ավելի կենսական նշանակություն է ձեռք բերում, երբ խոսքը վերաբերում է այն միջազգային կառույցներում միմյանց շահերը պաշտպանելուն, որոնցում երկրներից որևէ մեկը ներկայացված չէ:
Սերժ Սարգսյանը Լիբանանի նախագահին ներկայացրել է նաև Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ ինչպիսին էլ լինի այս հիմնախնդրի կարգավորումը, դրա հիմքում պետք է լինի իր պատմական տարածքում ազատ ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքը:
Լիբանանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև արաբական այդ երկրում ապրող մեծ թվով հայերի մասին: Նշենք, որ Լիբանանի հայերը մշտապես էական դերակատարում են ունեցել երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կայքում՝ միևնույն ժամանկ պահպանելով իրենց մշակույթն ու ազգային ինքնությունը: Այդ մասին վկայում է թեկուզ միայն այն փաստը, որ Լիբանանն ունեցել է ծագումով հայ երեք նախագահ: Լիբանանի կառավարությունում այսօր կա երկու հայ նախարար: Պատահական չէ, որ Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին իր հայաստանյան այցի ընթացքում ուղեկցող պատվիրակության ներկայացուցիչներից շատերը՝ Լիբանանի կառավարության նախարարներ և պատգամավորներ, ևս ծագումով հայեր էին:
Նշենք, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով կողմերը մեծապես կարևորել են տնտեսական բաղադրիչը, առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը, քանի որ երկու երկրների միջև առկա է գրեթե ողջ տնտեսական ոլորտը կանոնակարգող իրավապայմանագրային դաշտ։
Հայաստանի և Լիբանանի միջև մինչ օրս կնքվել է շուրջ հինգ տասնյակ փաստաթուղթ, ակտիվ համագործակցություն է իրականացվում քաղաքական, մշակութային ոլորտներում, քայլեր են իրականցվում նաև տնտեսական ոլորտում, սակայն Լիբանանի նախագահի այցը հերթական անգամ փաստեց, որ կողմերը մտադիր չեն սահմանափակվել համագործակցության ներկայիս մակարդակով, և երկկողմ փոխգործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու միտում է նկատվում:

Armenia-Lebanon: The Parties are Not Going to be Limited with the Current Cooperation Level
The 84-year-old Lebanese President Michel Aoun's visit to Armenia has proven Armenia's long-term and sustainable cooperation with Lebanon as well as its further development. It should be noted that the agenda of the Lebanese President's visit was quite saturated.
During his visit to Armenia, the President of Lebanon visited Tsitsernakaberd, paying tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. This is not accidental, as it is known that Lebanon is one of the few Arab countries that have so far recognized the Armenian Genocide. The main motive for such a position of Arab countries is perhaps the religious factor and the relations with Turkey. It should be noted that Lebanon not only recognized the Armenian Genocide, but also heartily accepted many Armenians at those difficult times, giving them the opportunity to live and create in their country.
During his short visit, the President of Lebanon managed to have a number of meetings with Armenian officials, particularly the RA PM Karen Karapetyan, NA Speaker Ara Babloyan and others. In addition, Michel Aoun also met with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians at the Holy Etchmiadzin Church. Naturally, a meeting was held with the Armenian President Serzh Sargsyan. First they held a private talk at the Presidential Palace, after which the Armenian-Lebanese high-level talks were held in the enlarged format. Later in summarizing the meeting in front of mass media, the presidents named the main points discussed during a private talk.
Among other things, the Presidents stressed the need for maintaining high-level political dialogue between Armenia and Lebanon as well as the importance of further development of inter-parliamentary relations. This, naturally, is of great importance to our country. Taking into account the circumstance that Armenia is moving from April to a new, parliamentary system of government, it is necessary to use the possibilities provided by parliamentary diplomacy tools as effectively as possible.
The sides also praised the effective cooperation and mutual assistance of two countries in international structures. Let us mention that this issue naturally gets much more vital when it comes to protecting the interests of each other in international institutions in which no country is represented.
Serzh Sargsyan also briefed the Lebanese President on the latest developments in the Karabakh peace process. The sides agreed that any resolution of this issue should be only based on the right of the people of the Nagorno-Karabakh Republic to live freely in their historic territory.
During the meeting of the Presidents of Lebanon and Armenia, it was also mentioned about the large number of Armenians living in this Arab country. It should be noted that the Armenians of Lebanon have always had a significant role in the political, economic and cultural life of the country, preserving their own culture and national identity at the same time. This is evidenced by the fact that Lebanon had three Armenian presidents. Today there are two Armenian ministers in the Lebanese government. It is not accidental that many of the Lebanese delegation accompanying President Michel Aoun during his visit to Armenia, were also of Armenian origin.
It should be noted that in terms of development of bilateral relations, the sides attached great importance to the economic component, the importance of the work being done to increase the volume of trade circulation, as the legal-contractual field regulating almost the entire economic sphere exists between the two countries.
Thousands of documents have been signed between Armenia and Lebanon so far, active cooperation exists in both political and cultural spheres, and steps are taken in the economic sphere, but the Lebanese President's visit once again proved that the parties are not going to be limited with the current level of bilateral cooperation. There is a tendency of strengthening it further.