Կիմ Չեն Ինը արևմտյան վիզաներ ստանալու համար գործածել է բրազիլական անձանագիր. Reuters
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինն ու նրա հանգուցյալ հայրը՝ Կիմ Չեն Իրը, 1990-ականներին գործածել են ամենայն հավանականությամբ կեղծ բրազիլական անձնագրեր՝ արևմտյան երկրների վիզաներ ստանալու համար, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Նշվում է, Յոզեֆ Պհակի և Իջոնգ Չոյի անուններով ձևակերպված անձնագրերը գործածվել են առնվազն 2 արևմտյան դեսպանություններում վիզաներ ստանալու համար։ Կիմ Չեն Ինի լուսանկարով անձնագրում որպես ծննդյան ամսաթիվ նշված է 1983 թվականի փետրվարի 1-ը, իսկ Կիմ Չեն Իրի լուսանկարով անձնագրում՝ 1940 թվականի ապրիլի 4-ը։
Գործակալության աղբյուրների խոսքերով, անձնագրերը կարող էին օգտագործվել Բրազիլիա, Ճապոնիա և Հոնկոնգ ուղևորությունների համար, սակայն պարզ չէ, արդյո՞ք այդ անձնագրերով վիզաներ տրվել են, թե՝ ոչ։
Բրազիլիայում Հյուսիսային Կորեայի դեսպանությունը հրաժարվել է մեկնաբանել գործակալության հրապարակած տեղեկությունները, իսկ Բրազիլիայի ԱԳՆ-ը հայտնել է, որ այդ կապակցությամբ արդեն ստուգումներ են անցկացնում։

Ким Чен Ын использовал "бразильский паспорт" для получения западных виз (фото)
Лидер КНДР Ким Чен Ын и его покойный отец Ким Чен Ир использовали вероятно поддельные бразильские паспорта ради получения виз западных стран в 1990-х годах, сообщает "Новое время" со ссылко на Reuters.
По данным агентства, паспорта на имя Josef Pwag и Ijong Tchoi были использованы для подачи виз по крайней мере в двух западных посольствах. Паспорт с фотографией Ким Чен Ына был выпущен с датой рождения 1 февраля 1983 года, в паспорте Ким Чен Ира датой рождения указано 4 апреля 1940 года.
По словам источников, паспорта могли использоваться для поездок в Бразилию, Японию и Гонконг, однако, неясно, были ли выданы визы владельцам этих документов.
Посольство Северной Кореи в Бразилии отказалось комментировать материал информагентства, а МИД Бразилии уже начал внутреннее расследование после публикации материала.