Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին: Հանրապետության Նախագահը և Վրաստանի վարչապետը առանձնազրույցի ժամանակ քննարկել են հայ-վրացական երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Ողջունելով հյուրին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ուրախ են հյուրընկալելու բարեկամ Վրաստանից ժամանած պատվիրակություններին: Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ բարձր մակարդակով տեղի ունեցող հայ-վրացական հանդիպումները՝ միտված երկկողմ բարեկամության ամրապնդմանն ու առկա ընթացիկ խնդիրների լուծմանը, մշտապես անցնում են փոխվստահության մթնոլորտում:
«Հարգելի՛ պարոն վարչապետ,
Վստահ եմ, որ շնորհիվ նաև այս հանդիպումների, ավելանում է մեր առևտրաշրջանառությունը, ամրապնդվում է համագործակցությունը տնտեսության, մշակույթի և մյուս բոլոր ոլորտներում: Արդյունքներն ակնառու են և չափելի, ու դա շատ կարևոր է: Վստահ եմ, որ Ձեր այցը ևս իր ներդրումն է ունենալու մեր երկրների միջև փոխգործակցությունը որակապես նոր և ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու, երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու գործում:
Այս տարի մենք Հայաստանում անցկացնելու ենք մի քանի խոշոր միջոցառումներ, որոնցից հատկապես ուզում եմ ընդգծել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը, որին, հուսով եմ՝ Վրաստանը կմասնակցի բարձր մակարդակով: Բարով եք եկել Հայաստան»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին նշել է, թե ուրախ է գտնվելու հարևան և բարեկամ Հայաստանում: Վրաստանի վարչապետը նույնպիսի գոհունակությամբ է արձանագրել, որ 2017 թվականը նշանավորվել է հայ-վրացական փոխադարձ բարձր մակարդակի այցերով: Հայաստանի Նախագահի, մինչ այդ վարչապետի այցերը, իսկ այժմ իր պատասխան այցը Հայաստան, Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի համոզմամբ, վկայում են կայուն զարգացման դինամիկա ունեցող հայ-վրացական հարաբերությունների մասին:
«Հարգարժա՛ն պարոն Նախագահ, մենք պարոն վարչապետի հետ քննարկել ենք տնտեսական հարաբերություններին և համագործակցության մեր հետագա քայլերին վերաբերող հարցեր: Ինչպես Դուք նշեցիք՝ հոբելյանական տարի ունենք. այս տարի մենք երկուստեք նշում ենք մեր հանրապետությունների հռչակման 100-ամյակը, և հուսով եմ, որ բարձր մակարդակով կնշենք այդ կարևոր հոբելյանը: Դուք խոսեցիք Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի անցկացման մասին, ես տեղյակ եմ, որ Վրաստանն այդ միջոցառմանը կմասնակցի բարձր մակարդակով: Հուսով եմ՝ մեր հանդիպումները շարունակական կլինեն, մեր հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան: Դրա համար հույս և հավատ են ներշնչում նաև փոխադարձ այցերը»,-  ասել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
Առանձնազրույցից հետո Նախագահի նստավայրում բանակցությունները շարունակվել են աշխատանքային ճաշի ձևաչափով՝ Վրաստանի վարչապետի գլխավորած պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ:

Today, President Serzh Sargsyan received Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili who has arrived in Armenia on official visit.
The Armenian President and the Prime Minister of Georgia discussed issues related to the strengthening of bilateral relations and the development of multifaceted cooperation between Armenia and Georgia.
Welcoming the guest, President Sargsyan stressed that Armenia is always glad to host delegations from friendly Georgia.
The President said it is a pleasure to see the atmosphere of mutual trust inherent in Armenian-Georgian high-level meetings, which seek to strengthen friendship and deal with the existing problems.
I am confident that meetings like this can help bolster the trade turnover, as well as our cooperation in the economic, cultural and all other spheres. The results are obvious and tangible, and that is extremely important.
I am confident that your visit will allow us to upgrade to a qualitatively new and higher level the ongoing cooperation between our countries and strengthen bilateral relations.
This year we will hold a number of major events in Armenia, and I would single out the Francophonie Summit, which I hope Georgia will attend at a high level. Welcome to Armenia,” President Sargsyan said.
Thankful for the reception, Giorgi Kvirikashvili said he was glad to be in neighboring and friendly Armenia. The Georgian PM noted with satisfaction that 2017 was marked by a series of reciprocated high-level visits. According to the Georgian Prime Minister, RA President’s visit as followed by the Prime Minister’s trip to Georgia last year and his return visit to Armenia testify to the upward trends in Armenian-Georgian relations.
“Dear Mr. President, we discussed with your Prime Minister issues related to economic relations and further steps to boost cooperation.
As you mentioned, we are in for a jubilee year. This year we will be celebrating the 100th anniversaries of our republics, and I hope that they will be marked at a high level.
You spoke about Armenia’s hosting the Francophonie Summit this year: I am aware that Georgia will attend this event at a high level.
I hope our meetings will be continued and our relations will go strengthening and deepening, fostered by close mutual contacts,” Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili said.
After the private meeting at the Presidential Palace, the negotiations continued in the format of a working dinner with the participation of Georgian Prime Minister’s delegation.