Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին: Հանրապետության Նախագահը և Վրաստանի վարչապետը առանձնազրույցի ժամանակ քննարկել են հայ-վրացական երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Ողջունելով հյուրին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ուրախ են հյուրընկալելու բարեկամ Վրաստանից ժամանած պատվիրակություններին: Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ բարձր մակարդակով տեղի ունեցող հայ-վրացական հանդիպումները՝ միտված երկկողմ բարեկամության ամրապնդմանն ու առկա ընթացիկ խնդիրների լուծմանը, մշտապես անցնում են փոխվստահության մթնոլորտում:
«Հարգելի՛ պարոն վարչապետ,
Վստահ եմ, որ շնորհիվ նաև այս հանդիպումների, ավելանում է մեր առևտրաշրջանառությունը, ամրապնդվում է համագործակցությունը տնտեսության, մշակույթի և մյուս բոլոր ոլորտներում: Արդյունքներն ակնառու են և չափելի, ու դա շատ կարևոր է: Վստահ եմ, որ Ձեր այցը ևս իր ներդրումն է ունենալու մեր երկրների միջև փոխգործակցությունը որակապես նոր և ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու, երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու գործում:
Այս տարի մենք Հայաստանում անցկացնելու ենք մի քանի խոշոր միջոցառումներ, որոնցից հատկապես ուզում եմ ընդգծել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը, որին, հուսով եմ՝ Վրաստանը կմասնակցի բարձր մակարդակով: Բարով եք եկել Հայաստան»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին նշել է, թե ուրախ է գտնվելու հարևան և բարեկամ Հայաստանում: Վրաստանի վարչապետը նույնպիսի գոհունակությամբ է արձանագրել, որ 2017 թվականը նշանավորվել է հայ-վրացական փոխադարձ բարձր մակարդակի այցերով: Հայաստանի Նախագահի, մինչ այդ վարչապետի այցերը, իսկ այժմ իր պատասխան այցը Հայաստան, Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի համոզմամբ, վկայում են կայուն զարգացման դինամիկա ունեցող հայ-վրացական հարաբերությունների մասին:
«Հարգարժա՛ն պարոն Նախագահ, մենք պարոն վարչապետի հետ քննարկել ենք տնտեսական հարաբերություններին և համագործակցության մեր հետագա քայլերին վերաբերող հարցեր: Ինչպես Դուք նշեցիք՝ հոբելյանական տարի ունենք. այս տարի մենք երկուստեք նշում ենք մեր հանրապետությունների հռչակման 100-ամյակը, և հուսով եմ, որ բարձր մակարդակով կնշենք այդ կարևոր հոբելյանը: Դուք խոսեցիք Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի անցկացման մասին, ես տեղյակ եմ, որ Վրաստանն այդ միջոցառմանը կմասնակցի բարձր մակարդակով: Հուսով եմ՝ մեր հանդիպումները շարունակական կլինեն, մեր հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան: Դրա համար հույս և հավատ են ներշնչում նաև փոխադարձ այցերը»,-  ասել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
Առանձնազրույցից հետո Նախագահի նստավայրում բանակցությունները շարունակվել են աշխատանքային ճաշի ձևաչափով՝ Վրաստանի վարչապետի գլխավորած պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ:

Президент Армении принял премьер-министра Грузии
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял прибывшего в Армению с официальным визитом премьер-министра Грузии Гиоргия Квирикашвили. Президент Республики и премьер Грузии во время беседы обсудили развитие двусторонних армяно-грузинских отношений и вопросы расширения сотрудничества в различных отраслях, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя гостя, президент Серж Саргсян подчеркнул, что в Армении рады принимать прибывшую из дружественной Грузии делегацию. Президент с удовлетворением констатировал, что армяно-грузинские встречи на высоком уровне, нацеленные на укрепление двусторонней дружбы и решение текущих актуальных проблем, всегда проходят в атмосфере взаимного доверия.
Уверен, что благодаря также этим встречам, увеличивается наш торговый оборот, укрепляется сотрудничество в сферах экономики, культуры и во всех других областях. Результаты очевидны и измеримы, и это очень важно. Уверен, что Ваш визит также внесет свой вклад и поднимет взаимодействие между нашими странами на новый, еще более высокий качественный уровень, в деле укрепления двусторонних отношений.
В этом году мы в Армении будем проводить несколько крупных мероприятий, из которых особенно хочу подчеркнуть саммит Международной организации Франкофонии, в котором, надеюсь, Грузия примет участие на высоком уровне. Добро пожаловать в Армению", - сказал президент Саргсян.
Выражая благодарность за приёем, премьер-министр Гиорги Квирикашвили отметил, что раз находиться в соседней и дружественной Армении. Премьер-министр Грузии также с удовлетворением констатировал, что 2017 год ознаменовался армяно-грузинскими взаимными визитами высокого уровня. Визиты президента Армении, а до того - премьер-министра, а сейчас его официальный визит в Армению, по убеждению Гиоргия Квирикашвили, свидетельствуют об имеющих стабильную динамику развития армяно-грузинских отношениях.
"Уважаемый господин президент, мы с господином премьер-министром обсудили вопросы, касающиеся экономических отношений и дальнейших шагов сотрудничества. Как Вы отметили, у нас юбилейный год - в этом году оба наши государства отмечают 100-летие провозглашения наших республик, и надеюсь, что отметим эти важные юбилеи на высоком уровне. Вы сказали о проведении в Армении саммита Франкофонии, я знаю, что Грузия в этом мероприятии примет участие на высоком уровне. Надеюсь, наши встречи будут регулярными, и наши отношения еще больше углубятся. Веру и надежду в это вселяют также взаимные визиты", - сказал премьер-министр Грузии Гиорги Квирикашвили.
После беседы в резиденции президента переговоры продолжились в формате рабочего обеда, при участии членов возглавляемой премьер-министром Грузии делегации.