Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ազգային ժողովի կողմից այսօր Հանրապետության նախագահ ընտրված Արմեն Սարգսյանին, ով Սահմանադրության համաձայն պաշտոնը կստանձնի Հանրապետության նախորդ նախագահի լիազորությունների ավարտման օրը:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանի համար ապագա տարիները լինելու են լավագույն ձեռքբերումների տարիներ:
«Հարգելի՛ պարոն Սարգսյան, սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Սա, անշուշտ, շատ կարևոր իրադարձություն է մեր ժողովրդի և պետության կյանքում և, իհարկե, շատ կարևոր հանգրվան է խորհրդարանական ժողովրդավարության կայացման ճանապարհին: Վստահ եմ, որ Դուք լավագույնս եք կատարելու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները:
Այս ընթացքում ուշադրությամբ հետևելով Ձեր հանդիպումներին՝ ես ուղղակի համոզված եմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Մինչև Ձեր պարտականությունների ստանձնումը մնացել է քառասուն օր: Այս քառասուն օրերի ընթացքում Դուք ամբողջովին կարող եք ապավինել իմ աշխատակազմի, մեր պետական կառույցների բոլոր պաշտոնյաների աջակցությանը և տնօրինեք այդ ժամանակը ինչպես կցանկանաք, որովհետև այդ դժվար և պատվաբեր պարտականությունները կատարվում են ի շահ մեր ժողովրդի: Մեկ անգամ ևս սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ», - ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար:
«Պարո՛ն Նախագահ, կրկին թույլ տվեք Ձեզ շնորհակալություն հայտնել Ձեր բարի և դեպի մեր հայրենիքի ապագան նպատակաուղղված խոսքերի համար: Իհարկե, ինչպես Դուք նշեցիք՝ ընտրվելուց առաջ ժամանակ ունեի ոչ միայն մտածելու, այլ նաև գործելու՝ հանդիպելու մեր հայրենակիցներին տարբեր երկրերում՝ սկսած հայրենիքից՝ Հայաստանից, հայրենի Արցախից, հանդիպելու և՛ ղեկավարությանը, և՛ առանձին անհատների, տարբեր կուսակցությունների ու սփյուռքի կառույցների: Ավարտելով այդ հանդիպումները և այսօր ընտրվելով Հայաստանի Հանրապետության հաջորդ նախագահ՝ թույլ տվեք նախ և առաջ իմ երախտագիտության խոսքը ասել Ձեզ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության երրորդ Նախագահի, որպես ազգային հերոսի և առաջնորդի, որ իր կյանքի երեսուն տարիները նվիրել է իր ժողովրդին, իր հայրենիքին՝ սկսած Արցախի ազատամարտից մինչև այսօր: Եվ թույլ տվեք նաև իմ երախտագիտությունը հայտնել հատկապես Ձեր նախագահության տարիներին այն կառուցողական աշխատանքի համար, որ Դուք կատարել եք: Սա, պարո՛ն Նախագահ, ես ասում եմ որպես Հայաստանի պարզ քաղաքացի և մեկը, ով վերջին առնվազն մեկուկես ամսվա ընթացքում հանդիպելով առանձին հայրենակիցների, նրանցից շատերից լսել է այս խոսքերը: Իհարկե, շատ գնահատելի է վերջին տարիների ընթացքում Ձեր տեսլականը և փոփոխությունները, որոնք կատարվում են մեր հայրենիքում՝ անցումը դեպի նոր՝ խորհրդարանական կառավարման հանրապետության, որը նոր դռներ է բացում ժողովրդավարության ամրապնդման համար:
Անշուշտ, Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, Հայաստանի շատ ավելի խորը հարաբերությունները և պայմանավորվածությունները Եվրամիության հետ, մասնակցությունը նոր բազմաթիվ միջազգային կառույցներում և, ընդհանրապես տնտեսության մեջ տեղի ունեցող նոր դրական փոփոխությունները հիմք են տալիս վստահությամբ նայելու ապագային: Ես ինձ լավատեսություն եմ ներարկում, որ ապագա տարիները՝ առնվազն յոթ տարին, որ ես պետք է ծառայեմ որպես Հանրապետության նախագահ, լինելու են ակտիվ աշխատանքի տարիներ:
Պարո՛ն Նախագահ, ինչպես ասել եմ և՛ Ձեզ, և՛ շատ գործընկերների, պատրաստ եմ լիովին նվիրվելու այս գործին Սահմանադրությամբ նախատեսված նախագահական գործունեության սահմաններում՝ ամբողջ սրտով, հոգով և իմ փորձառությունը, իմ գիտելիքները ներդնելով այդ շատ կարևոր գործին: Գործի, որը իրականում նաև շարունակությունն է Հանրապետության առաջին, երկրորդ և Ձեր նախագահության տարիների»,-ասել է նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

Президент Армении принял избранного президента Армена Саргсяна
Президент Армении Серж Саргсян принял избранного 2 марта Национальным Собранием на пост президента Республики Армена Саргсяна, который, согласно Конституции, вступит в должность в день завершения полномочий предыдущего президента Республики.
Серж Саргсян поздравил Армена Саргсяна с избранием на пост президента Республики, пожелал успехов и выразил уверенность, что для Армении предстоящие годы будут годами наилучших достижений.
"Уважаемый господин Саргсян, сердечно поздравляю Вас с избранием на пост президента Республики Армения. Это, несомненно важное событие в жизни нашего народа и государства и, конечно, очень важная веха на пути становления парламентской демократии. Уверен, что Вы наилучшим образом будете исполнять обязанности Президента Республики Армения.
Внимательно следя за это время за Вашими встречами, я просто уверен, что все будет хорошо. До Вашего вступления в должность осталось сорок дней. В течение этих сорока дней Вы можете полностью полагаться на содействие должностных лиц моего аппарата, всех наших государственных структур и пользоваться этим временем так, как пожелаете, потому что эти трудные и почетные обязанности выполняются во благо нашего народа. Еще раз сердечно поздравляю Вас", - сказал президент Серж Саргсян.
Избранный президент Республики Армен Саргсян выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за поздравление и добрые пожелания.
"Господин президент, вновь позвольте выразить Вам благодарность за Ваши добрые и устремленные в будущее нашего Отечества слова. Конечно, как Вы отметили, перед избранием у меня было время не только подумать, но также действовать, встречаться с нашими соотечественниками в разных странах, начиная от родины – Армении, родного Арцаха, встречаться и с руководством, и с отдельными личностями, разными партиями и структурами Диаспоры. Завершив эти встречи и сегодня будучи избранным следующим президентом Республики Армения, позвольте прежде всего сказать Вам слова благодарности как третьему президенту Республики Армения, как национальному герою и лидеру, который тридцать лет своей жизни подарил своему народу, своей родине, начиная от борьбы за освобождение Арцаха по сей день. И позвольте также выразить мою благодарность особенно за ту конструктивную работу в годы Вашего президентства, которую Вы выполнили. Это, господин президент, я говорю, как простой гражданин Армении и человек, который, по крайней мере в последние полтора месяца, встречаясь с отдельными соотечественниками, слышал эти слова из их уст. Конечно, достойно высокой оценки Ваше видение и изменения, которые происходят в нашей Родине – переход к новой, парламентской республике, который открывает новые двери для укрепления демократии.
Несомненно, членство Армении в Евразийском экономическом союзе, намного более глубокие отношения и договоренности Армении с Евросоюзом, участие в новых многочисленных международных структурах и вообще новые позитивные изменения, происходящие в экономике, дают основание с уверенностью смотреть в будущее и внушают мне большой оптимизм, что будущие годы, по крайней мере семь лет, которые я должен служить в качестве президента Республики, будут годами активной работы.
Господин президент, как я говорил и Вам, и многим коллегам, я готов полностью посвятить себя этому делу в границах президентской деятельности, предусмотренных Конституцией, всем сердцем, душой и вкладывая свой опыт и знания в это очень важное дело. Дело, которое в действительности также является продолжением лет первого, второго и Вашего президентства", - сказал избранный президент Армен Саргсян.