Ինչո՞ւ են Իտալիայի ընտրությունները վախեցրել ԵՄ-ին
Թեև Իտալիայում մարտի 4-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները դեռևս հայտնի չեն (միամանդատ շրջաններում ձայների հաշվարկը շարունակվում է), սակայն, ամենայն հավանականությամբ, Իտալիան ևս կբախվի կոալիցիոն կառավարություն կազմելու դժվարությունների: Նշենք, որ ընտրությունների նախնական արդյունքներով կուսակցություններից և դաշինքներից ոչ մեկին չի հաջողվել ստանալ կառավարություն ձևավորելու համար անհրաժեշտ ձայների 40 տոկոսը:
Այսպես, աջակենտրոն ընդդիմությունը, որի հիմնական դերակատարներ են Մատտեո Սալվինիի «Լիգա» (18) և Սիլվիո Բեռլուսկոնիի «Առա՛ջ, Իտալիա» (14) կուսակցությունները, ստացել է ընտրողների ձայների 37 տոկոսը: Երկրորդ տեղում է Լուջի Դի Մայոյի «Հինգ աստղ» շարժումը, որը ստացել է ձայների 32 տոկոսը: Երրորդ տեղում է նախկին վարչապետ Մատեո Ռենցիի Դեմոկրատական կուսակցության գլխավորած ձախ կենտրոնամետ դաշինքը, որը ստացել է ընտրողների ձայների մոտ 24 տոկոսը:
Լուջի Դի Մայոն արդեն հայտարարել է, որ իր գլխավորած շարժումը պատրաստ է կառավարություն ձևավորել, քանի որ այն, որպես իշխող կուսակցություն, առավել օրինական է՝ ի տարբերություն մյուսների, ներկայացնում է ողջ երկիրը`Վալլե դ՛Աոստայից մինչև Սիցիլիա:
Սակայն, ուժերի ներկայիս հարաբերակցության պայմաններում սա դիտարկվում է քիչ հավանական: Աջ կենտրոնամետ դաշինքն արդեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում կոալիցիա ձևավորել «Հինգ աստղ» շարժման հետ: Սա լավ լուր էր հատկապես Բրյուսելի համար, քանի որ քաղաքական երկու ուժերն էլ հանդես էին գալիս եվրագոտուց դուրս գալու օգտին: Վերլուծաբանները, սակայն, չեն բացառում, որ  «Հինգ աստղը», ընտրություններում պարտության արդյունքում պառակտված Դեմոկրատական կուսակցության որոշ անդամների աջակցության շնորհիվ, կարող է ձևավորել կառավարություն:
Առավել հավանական տարբերակ է համարվում, որ կառավարությունը ձևավորեն աջ կենտրոնամետ ուժերը՝ կա՛մ միամանդատ շրջաններում ստացած ձայների քանակի, կա՛մ այլ քաղաքական ուժերը ներկայացնող պատգամավորների աջակցությամբ: Նման պարագայում վարչապետ կարող է դառնալ  «Լիգայի» առաջնորդ Մատտեո Սալվինին, քանի որ Բեռլուսկոնին դատվածության պատճառով չի կարող հավակնել վարչապետի պաշտոնին, միևնույն ժամանակ Սալվինիի կուսակցությունն ավելի շատ ձայնն է ստացել:
Հարկ է նկատել, որ չնայած դեռևս հայտնի չէ, թե ով է գլխավորելու Իտալիան՝ արդեն ակնհայտ են այն փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենալու երկրի՝ առնվազն արտաքին քաղաքական օրակարգում՝ անկախ նրանից՝ վարչապետ կդառնա Լուջի Դի Մայոն, թե՞ Մատտեո Սալվինին: Ե՛վ «Լիգան», և՛ «Հինգ աստղը»  եվրասկեպտիկ ուժեր են, ովքեր հանդես են գալիս Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու օգտին: Ընդ որում՝ իտալացիներին եվրասկեպտիկների օգտին ստիպել է  քվեարկել ոչ միայն ԵՄ միգրացիոն քաղաքականությունը, այլև Բրյուսելի վարած քաղաքականության արդյունքում առաջացած տնտեսական դժվարությունները: Իտալիայի քվեարկության արդյունքները Բրյուսելի համար ևս մեկ անգամ ահազանգ են՝ հիշեցնող ԵՄ-ում բարեփոխումներ իրականացնելու անհրաժեշտության մասին:

Why Did the EU Got Afraid of the Italian Elections?
Though the final results of the March 4 parliamentary elections in Italy are still unknown (counting in single-mandate constituencies continues), Italy is likely to face difficulties in forming a coalition government. It should be noted that none of the parties and alliances managed to obtain 40% of the votes needed to form a government.
Thus, the right-centered opposition, whose key players are Matteo Salvini's League (18) and Silvio Berlusconi's "Forward, Italy" (14), won 37 percent of the votes. On the second place is the "Five Stars" movement of Luigi Di Maio, which received 32% of the votes. On the third place is the left-wing alliance led by Former Prime Minister Matteo Renzi's Democratic Party, which received about 24 percent of the votes.
Luigi Di Maio has already stated that his movement is ready to form a government, as it is a legitimate party, unlike the others, representing the whole country from Valle d'Aosta to Sicily.
However, under the current conditions, this variant is less likely to be observed. The right-center alliance has already stated that it is not going to form a coalition with the "Five Star" movement. It was a good news especially for Brussels, as both political forces promised to come out of the Eurozone. However, analysts do not rule out that the "five stars" can form a government thanks to the support of some of the democratically elected members of the Democratic Party.
The most likely option is that the government should form the right center-centric forces, or with the support of the number of votes received in single-mandate constituencies or by other members of the political forces. In such a case, the prime minister can become the leader of the League, Matteo Salvini, as Berlusconi cannot claim for prime minister because of his convictions, at the same time Salvini's party has received more votes.
It should be noted that, although it is not yet clear who will be the Prime Minister of Italy, the changes that take place at least on the foreign political agenda of the country are already obvious, regardless of whether the prime minister will be Luigi Di Maio or Matteo Salvini. Both "League" and "Five Stars" are members of the Eurosceptic forces who are against anti-Russian sanctions. Meanwhile, Italians have been forced to vote for Eurosceptics not only because of the EU's migration policy, but also the economic difficulties that have emerged as a result of Brussels's policy. The results of the Italian vote are once more alarming for Brussels, reminding about the necessity of reforming the EU.