ԱՄՆ-ը կարող է բացել «Պանդորայի արկղը», որը դժվար կլինի փակել
ԱՄՆ-ը կարող է բացել «Պանդորայի արկղը», որը դժվար կլինի փակել, հայտարարվել է ԱՄՆ-ի կողմից պողպատի և ալյումինի ներմուծման համար մաքսային սակագներ սահմանելու վերաբերյալ որոշման կապակցությամբ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության հանդիպման ժամանակ:
ԱՄՆ-ի հիմնական առևտրային գործընկերներն անհանգստություն են հայտնել ԱՄՆ կողմից սակագների վերաբերյալ ծրագրերի կապակցությամբ: «ԱՄՆ-ը կարող է բացել «Պանդորայի արկղը», որը դժվար կլինի փակել»,- ասել է Կանադայի ներկայացուցիչը:
Հանդիպմանը ներկա էին ԵՄ-ի, Կանադայի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ավստրալիայի, Հարավային Կորեայի, Ճապոնիայի, Մեքսիկայի, Հնդկաստանի ու Բրազիլիայի ներկայացուցիչները:

United States may be Opening a Pandora’s Box that we Would Not be Able to Close
Major trading partners of the United States expressed both commercial and systemic concerns about its tariffs plan on Wednesday and said they feared tit-for-tat trade actions, a World Trade Organization (WTO) spokesman said, Reuters reported.
China kicked off the debate about the planned tariffs on steel and aluminum at the closed-door meeting. Delegations taking the floor included the European Union, Canada, Turkey, Russia, Australia, South Korea, Japan, Mexico, India and Brazil.
"We fear that the United States may be opening a Pandora's Box that we would not be able to close," a trade official quoted Canada's ambassador as saying.