Այսօր՝ ՏԻՄ ընտրություններ են Հայաստանի երկու տասնյակ համայնքներում
Այսօր՝ մարտի 11-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններ են անցկացվում Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Լոռու, Կոտայքի եւ Շիրակի մարզերի թվով 19 համայնքներում, եւ ավագանու անդամի արտահերթ ընտրություն` Տավուշի մարզի Ազատամուտ համայնքում: Նշված 20 համայնքներից 4-ում կայանալու են միայն համայնքի ղեկավարի, 6 համայնքում` միայն ավագանու անդամի, եւ 10 համայնքում միաժամանակ անցկացվելու են համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամի ընտրություններ:
Համայնքի ղեկավարի ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցող 19 թեկնածուներից 8-ը առաջադրվել են ինքնաառաջադրմամբ, 9-ը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ 2-ը` Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության կողմից:
ՏԻՄ ընտրություններին համայնքի ղեկավար ընտրող 14 համայնքներից 12-ում քվեարկվելու է 1-ական թեկնածու, իսկ Նորամարգ եւ Դեբետ համայնքներում քվեարկվելու են համապատասխանաբար 3 եւ 4 թեկնածու:
Ավագանու անդամի ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցող 138 թեկնածուներից 75-ը առաջադրվել են ինքնաառաջադրմամբ, 62-ը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ 1 թեկնածու՝ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության կողմից: Ավագանու անդամի 138 թեկնածուներից 15-ը իգական սեռի ներկայացուցիչներ են:

В 20 общинах Армении сегодня проходят муниципальные выборы
Очередные муниципальные выборы проходят сегодня, 11 марта, в 19-и общинах Арагацотнской, Араратской, Армавиской, Лорийской, Котайкской и Ширакской областей Армении. Также состоятся внеочередные выборы члена Совета старейшин общины Азатамут Тавушской области.
В 4 общинах из 20 состоятся выборы руководителей, в 6 общинах - выборы члена Совета старейшин, а в 10 общинах состоятся выборы как руководителя общины, так и члена Совета старейшин, сообщает News.am.
Из 19 кандидатов на должность руководителей общин 8 выдвинуты в порядке самовыдвижения, 9 – Республиканской партией Армении (РПА), 2 - партией "Процветающая Армения".
Из 14 общин, где проходят выборы руководителей, в 12 общинах выдвинуты по одному кандидату, а в общинах Норамарг и Дебет – соответственно по 3 и 4 кандидата.
Из 138 кандидатов, участвующих на выборах членов Совет старейшин, 75 выдвинуты в порядке самовыдвижения, 62 - от РПА, 1 – от АРФ "Дашнакцутюн". 15 кандидатов на должность члена Совета старейшин - женщины.