ԱՄՆ կոնգրեսականները դատապարտել են Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերին աջակցող խմբի անդամներ Ֆրենկ Փալոնեն, Ադամ Շիֆը և Ջիմ Կոստան Ադրբեջանում, մասնավորապես Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
«1988 թվականի փետրվարի 27-ին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում բնակվող շուրջ 200 հայեր սպանվել են, բռնաբարվել, խեղվել և անգամ կենդանի այրվել՝ առանց պատճառի, բացի իրենց էթնիկ պատկանելությունից: Այդ անիմաստ բռնությունը հրահրվել էր ադրբեջանական պաշտոնյաների և քաղաքացիների թշնամական, հակահայկական հռետորաբանությամբ՝ այդ անմեղ նահատակների դեմ: Երեք տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկել մարդկության դեմ հանցագործությունները և Սումգայիթում տեղի ունեցած վայրագությունները թաքցնելու համար: Ավելի անհանգստացնող է այն, որ այդ իրադարձությունները կազմակերպողները մինչ այժմ համարվում է ազգային հերոսներ», - ասել է Ֆրենկ Փալոնեն:
Միաժամանակ, կոնգրեսականն ընդգծել է, որ շարունակելու է Կոնգրեսի իր գործընկերների հետ աշխատել՝ հիշատակելու Սումգայիթում տեղի ունեցած բռնությունների զոհերին և մարդկության դեմ բոլոր հանցագործությունները դատապարտելու ուղղությամբ:

Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chair Congressman Frank Pallone, Jr. (D-NJ), Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Vice Chair Congressman Adam Schiff (D-CA), and Congressman Jim Costa (D-CA) issued statements in commemoration of the 30th anniversary of Azerbaijan's anti-Armenian pogroms in Sumgait, Kirovabad, and Baku, Armenpress reports.
Rep. Pallone said on the House floor: "On February 27, 1988, up to 200 Armenian civilians living in the city of Sumgait in Azerbaijan were indiscriminately killed, raped, maimed, and even burned alive for no reason other than their ethnicity. This senseless violence was instigated by hostile, anti-Armenian rhetoric from Azerbaijani citizens and officials against these innocent individuals. For three decades, Azerbaijan has taken steps to cover up these crimes against humanity and dismiss the atrocities at Sumgait. Even more disturbing is that perpetrators of these events and similar violent attacks have since been lauded as national heroes."
He added: "I will continue to work with my colleagues on the Congressional Armenian Issues Caucus to remember the victims of the pogroms at Sumgait and to condemn all acts of violence against people who are targeted simply because of their existence. I hope my colleagues will join me in rejecting violent rhetoric and intimidation by renewing our commitment to achieving a collective and lasting peace."