Լոնդոնը 23 ռուս դիվանագետի կարտաքսի «Ռուսաստանի կողմից Սկրիպալի թունավորման կապակցությամբ»
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը բրիտանական խորհրդարանում «Սկրիպալի գործով» ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան երկրից կարտաքսի 23 ռուս դիվանագետի: Այս մասին Lenta.ru-ն՝ հղում կատարելով Reuters-ին։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը նշել է, որ ռուս դիվանագետները պետք է լքեն երկիրը մեկ շաբաթվա ընթացքում: Նրա խոսքով՝ այսպիսի քայլի դիմելը երկար տարիներ կկանխի ռուսական լրտեսական ցանցի տարածումը Մեծ Բրիատանիայում։
Նշենք, որ Բրիտանիան Ռուսաստանին է մեղադրում 66-ամյա նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի և նրա 33-ամյա դստերը դիտավորյալ թունավորելու գործում, քանի որ ըստ նրանց՝ հայր ու դուստր թունավորվել են նյարդապարալիտիկ այնպիսի գազով, որը մշակվել է Ռուսաստանում։

Великобритания вышлет 23 российских дипломата
Лондон требует высылки из Великобритании 23 российских дипломатов. Об этом в ходе выступления в парламенте объявила премьер-министр Тереза Мэй, передает Lenta.ru, ссылаясь на Reuters.
Она уточнила, что сотрудникам дипмиссии на сборы дается неделя. По словам Мэй, такие меры на долгие годы подорвут деятельность российской разведки в Соединенном Королевстве.
Темой выступления британского премьера являются возможные меры, которые Великобритания может применить к России в связи с отравлением в Англии бывшего полковника ГРУ Сергея Скрипаля. Лондон считает, что за покушением на него стоит Москва, поскольку мужчина и его дочь были отравлены веществом, которое, как полагают британские власти, разрабатывалось Россией. Российское руководство отвергает все обвинения и заявляет, что не будет отвечать на ультиматумы до ознакомления с материалами следствия.