Հայաստանը պատրաստ է ընդլայնել Լիբանանի հետ համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում. Նալբանդյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հռոմում մարտի 15-ին ելույթ է ունեցել Լիբանանի անվտանգության ուժերին աջակցության վերաբերյալ նախարարական համաժողովին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Միավորված ազգերի կազմակերպության մեծարգո Գլխավոր քարտուղար,
Իտալիայի մեծարգո վարչապետ,
Լիբանանի մեծարգո վարչապետ,
Լիբանանը Մերձավոր Արևելքի բազմամշակութային, բազմազգ և բազմակրոն կառուցվածքի մարմնավորումն է` մեկ պետության սահմանների ներքո արտացոլելով գրեթե ողջ տարածաշրջանը: Դա մարտահրավեր է, քանի որ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր զարգացում կարող է արձագանք գտնել այս երկրում, միևնույն ժամանակ դա հնարավորություն է, որն ընձեռնում են բազմազանության առավելությունները:
Այդ նույն պատճառներից ելնելով իրավիճակը Լիբանանում կարող է թե՛ բորբոքել տարածաշրջանային վերքերը, և թե՛ ներկայիս փոթորկահույզ ժամանակներում հանդես գալ, որպես խաղաղության կղզի և այլ երկրների համար համակեցության օրինակ հանդիսանալ: Այս ամենը մեծացնում է Լիբանանի նշանակությունը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության տեսանկյունից, և վերահաստատում միջազգային ներգրավվածության հրամայականը՝ աջակցելու այդ երկրին մարտահրավերներին արդյունավետորեն արձագանքելու նպատակով: Մենք ակնկալում ենք, որ այս առումով ներկա համաժողովը կկարողանա իր ուրույն նպաստը բերել, և դրան կհետևեն նաև համապատասխան գործնական քայլեր:
Հայաստանի համար Լիբանանի կարևորությունը պայմանավորված չէ միայն այս երկրի տարածաշրջանային նշանակությամբ: Դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը Մերձավոր Արևելքի և լիբանանյան խճանկարի ինքնատիպ մաս է կազմել: Այսօր այս երկիրը հյուրընկալում է տարածաշրջանի ամենամեծ հայկական համայնքը, որը մեր ժողովրդի մշակութային ու հոգևոր կենտրոններից մեկն է հանդիսանում: Ավանդաբար հայերն ակտիվորեն ներգրավված են Լիբանանի սոցիալական կյանքի բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ քաղաքականության մեջ: Այսօր նրանք ներկայացված են և՛ կառավարությունում, և՛ խորհրդարանում: Հայերը կիսել են բոլոր այն դժվարությունները, որոնց բախվել է Լիբանանի ժողովուրդը, և պատրաստակամ են այսուհետ ևս իրենց ներդրումը բերել պետության ապահով ու անվտանգ ապագային: Այս նպատակին հասնելու ճանապարհին Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնած է Լիբանանի ժողովրդի կողքին:
Հայաստանը բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել Լիբանանի բարեկամ ժողովրդին: Այն ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է փետրվարին Լիբանանի նախագահի՝ Երևան կատարած պաշտնական այցի, ինչպես նաև երեք օր առաջ ՀՀ վարչապետի՝ Լիբանան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում:
2014թ. նոյեմբերից 32 խաղաղապահներից բաղկացած հայկական դասակը՝ իտալական հրամանատարության ներքո ծառայություն է իրականացնում Լիբանանում Միավորված Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժերի (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) կազմում: Հայաստանը պատասխանատվության բարձր զգացումով է ներգրավվել այս առաքելությանը՝ ձգտելով իր նպաստը բերել ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի արդյունավետ գործունեությանը` ուղղված բարեկամ Լիբանանում խաղաղության ապահովմանը:
ՅՈւՆԻՖԻԼ-ը միակ խաղաղապահ գործողությունը չէ, որին միացել է Հայաստանը: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ գործողությունների հարցերով օգնականն այս առումով նշել է, որ «Հայաստանի աջակցությունը կարևոր է ոչ միայն իր ներդրման, այլև հայոց պատմության և դրա ընթացքում հաղթահարված մարտահրավերների առումով»։ Իրապես, պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ անվտանգությունը համատեղ ջանքեր է պահանջում:
Հայաստանը պատրաստ է ընդլայնել Լիբանանի հետ պաշտպանության և անվտանգության բնագավառներում համագործակցությունը՝ հիմնված արդեն իսկ սեղանի վրա գտնվող հստակ առաջարկների, ինչպես նաև նոր գաղափարների հիման վրա:
Տարածաշրջանում Լիբանանի դերը չի սահմանափակվում ռազմավարական կարևորությամբ։ Այդ երկրի ազգային-կրոնական բազմերանգությունը և պատմամշակութային ժառանգությունը առանձնակի արժեք են ներկայացնում։ Համամարդկային արժեքները հատուկ պաշտպանություն կարիք ունեն:

The Republic of Armenia Stands by the People of Lebanon
Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian, issued a statement at the Ministerial Meeting on Support to Lebanon.
"Honorable Secretary General of the United Nations
Honorable Prime Minister of Italy,
Honorable Prime Minister of Lebanon,
Lebanon is the quintessence of the Middle East with its multicultural, multiethnic and multi-religious structure that is the reflection of almost the whole region within the boundaries of one state. It is a challenge, since everything happening in the region can resonate in this country, at the same time it is an asset in terms of benefits born of the diversity.
For these very reasons Lebanon may have an impact on the regional situation either exacerbating its wounds, or at the current turbulent times act as an island of peace, representing an example of coexistence for others. All these add to the significance of this state for the regional security and stability and in helping this country to effectively address the challenges. We anticipate that this conference will make a tangible contribution in this regard and will be followed by not less meaningful steps.
The importance of the situation in Lebanon for Armenia goes beyond its regional significance. For centuries the Armenian nation has constituted part of the Lebanese and in general the Middle East mosaic. Today this country hosts the largest Armenian community in the region, and continue to be one of the cultural and spiritual centers of our people. Traditionally Armenians have been active in all spheres of the social life in Lebanon, including the politics. Today they are represented both in the Government and in the Parliament. The Armenians shared the whole difficulties that befell on the people of Lebanon and look forward to make their contribution to the safe and secure future of the state. The Republic of Armenia stands by the people of Lebanon in reaching these aspirations.
On numerous occasions Armenia has expressed its support to the friendly people of Lebanon. It has been once again reiterated during the February official visit of the President of Lebanon to Armenia, as well as during the Armenian Prime Minister's official visit to Lebanon three days ago.
Starting from November 2014 the Armenian platoon composed of 32 peacekeepers has been serving under the Italian command in the United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL). It is with great sense of responsibility that Armenia has engaged in this mission seeking to contribute to the efficient activities of the UNIFIL aimed at ensuring peace in friendly Lebanon.
UNIFIL is not the only peacebuilding operation that Armenia has joined. The United Nations Assistant Secretary General for Peacekeeping Operations stated in this regard that “Armenia’s support is important not only for its contribution but also for the Armenian history and the challenges overcome during it”. Indeed, history teaches us that security is a common endeavor.
We are looking forward to more effective cooperation between Armenia and Lebanon in defence and security fields based on the precise proposals that are already on the table, as well as the new ideas.
The role of Lebanon in the region is not limited to its strategic importance, but indeed, the traditional ethno-confessional colorfulness and the richness of historical-cultural heritage that it represents. These are universal values that require global protection.