Նախագահը հանդիպել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջին կազմի հետ: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է խորհրդի անդամներին և նախագահին ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ, արդյունավետ աշխատանք և վստահություն հայտնել, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներից յուրաքանչյուրն իր եռանդը, փորձն ու գիտելիքները կներդնի ի նպաստ պետական այս կարևոր կառույցի կայացման և արդյունավետ գործունեության:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սարգսյանը նաև իր մոտեցումներն ու ակնկալիքներն է ներկայացրել Սահմանադրության փոփոխության արդյունքում ձևավորված նոր պետական մարմնից՝ Բարձրագույն դատական խորհրդից:
Մեկ ամսից էլ պակաս ժամանակ է մնացել այն օրվան, երբ դուք արդեն պաշտոնապես ստանձնելու եք սահմանադրական այս մարմինը ներկայացնելու բարձր պատիվը: Կարծում եմ, որ խորհրդի առաջին կազմում ընտրվելը կրկնակի է բարձրացնում պատասխանատվությունը, քանի որ դուք եք կայացնելու այդ մարմինը, իսկ այդ անկախ մարմնի կայացումից շատ բան է կախված մեր երկրում:
Ցանկանում եմ անհատապես շնորհավորել Ձեզ, պարո՛ն Հարությունյան:Համոզված եմ, որ Ձեր ղեկավարությամբ տեսանելի ապագայում Բարձրագույն դատական խորհուրդը կուրվագծի իր կայացման ճանապարհը և իր արժանի տեղը կունենա մեր պետական մարմինների համակարգում և ոչ միայն: Ես վստահ եմ, որ անցնելու է որոշ ժամանակ և արդեն միջազգային ասպարեզում, մասնագիտական հարթակներում ճանաչելու են Հայաստանի Բարձրագույն դատական խորհուրդը:
Գաղտնիք չէ, որ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով ի սկզբանե նախատեսված է եղել բարձրացնել Արդարադատության խորհրդի դերակատարությունը: Սակայն, հաշվի առնելով դատական իշխանության անկախության հանգամանքը, մասնագիտական խորհուրդն առաջարկեց ի վերջո ստեղծել մարմին, որը պատասխանատվություն կկրի դատարանների և դատավորների անկախության բարձրացման հարցում:
Սա չի նշանակում, որ մենք անտեսում կամ անտեսել ենք Արդարադատության խորհրդի դերակատարությունը մեր դատական համակարգի կայացման գործում, ավելին՝ պետք է ասեմ, որ Արդարադատության խորհուրդն այս քսան տարիների ընթացքում իր ներդրումն ունեցել է: Որքան էլ մեր հանրությունը, անձամբ ես որոշակի խնդիրներ տեսնենք, կամ կարծիք ունենանք դատական համակարգի անկախության և արդար դատավճիռների կայացման հարցում, այնուհանդերձ, մեր դատական համակարգն այսօր չի կարելի համեմատել ոչ տասը, ոչ տասնհինգ տարի առաջվա եղածի հետ:
Ես կարծում եմ, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը պետք է արդարացնի ոչ միայն այն մարդկանց ակնկալիքները, ովքեր նախագծել են այս խորհուրդը, այլ, իհարկե, նաև մեր հանրության ակնկալիքները:
Իմ խորին համոզմամբ՝ այն մարմինները, որոնք օժտված են Սահմանադրությամբ նախատեսված մեծ լիազորություններով, պետք է կրեն նաև մեծ պատասխանատվություն: Այստեղ այլ ճանապարհ չկա: Եվ այս մոտեցումը վերաբերում է ոչ միայն Բարձրագույն դատական խորհրդին, այլ հենց նույն Սահմանադրությամբ նախատեսված բոլոր պետական մարմիններին: Կիսանախագահական համակարգը որոշակի խնդիրներ լուծել է մեր երկրի զարգացման գործում, բայց հավատացեք՝ զարգացման համար այն լավագույնը չէ: Իհարկե, մենք մշտապես ասել ենք, այժմ էլ ասում ենք և ասելու ենք նաև հետագայում, որ երկիրը կարող է զարգացման մեծ թափ, մեծ տեմպ ունենալ կառավարման ցանկացած ձևի պարագայում: Սա ճշմարտություն է, բայց ճշմարտություն է նաև այն, որ տասնամյակների փորձություն անցած մեխանիզմները կարող են նպաստել կամ խոչընդոտել այդ զարգացմանը:
Դուք ունեք շատ մեծ լիազորություններ: Դուք եք լինելու այն միակ մարմինը, որ ընտրելու և նշանակելու է դատավորներին, դուք եք լինելու նաև այն միակ մարմինը, որ կասեցնելու կամ պատասխանատվության է կանչելու դատավորներին: Ցանկանում եմ, մաղթել ձեզ վճռականություն և հույս եմ հայտնում, որ ձեզնից որևէ մեկը չի փորձելու բարեսիրտ լինել, այն իմաստով, որ բարեսիրտ լինել՝ չի նշանակում սխալները ներել, բարի ու բարեսիրտ լինել՝ երբեք չի նշանակում չտեսնել այն հիմնախնդիրը, որ դառնում է համակարգային, որ վնաս է հասցնում պետությանը: Կարծում եմ՝ ձեզնից որևէ մեկը չի կասկածում, որ պետության զարգացման համար արդարադատությունը ուղղակի առաջնային է՝ լինի տնտեսություն, քաղաքականություն, թե այլ ոլորտ:
Խորհուրդը մի առանձնահատկություն էլ ունի՝ այն ձևավորվել է հավասարության սկզբունքի հիման վրա: Խորհրդում ընդգրկվել են ինչպես տարիների փորձառություն ունեցող պրակտիկ դատավորներ, այնպես էլ իրավաբան-գիտնականներ: Վստահ եմ, որ ամբողջովին գիտակցում եք, որ դուք երկու տարբեր համայնքների ներկայացուցիչներ չեք, և հատկապես հանրության համար դուք պետք է ներկայանաք որպես միասնական մարմին: Մնացած բոլոր պարագաներում խաթարվելու են Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատանքները և միայն վնաս են հասցնելու: Որքան ցանկանում եք վիճեք, բանավիճեք ձեր խորհրդի նիստերի ժամանակ, ձեր առանձնասենյակներում, բայց պաշտպանելով մեր իրավապահ համակարգի ամենակարևոր օղակի՝ դատարանի շահը: Մենք պետք է հասնենք արդարադատության բարձր մակարդակի: Սա՛ է մեր առջև դրված խնդիրը:
Հասկանալի է, որ սրանք ցուցումներ չեն, այլ իմ մոտեցումները, մի մարդու մոտեցումներ, ով մանրամասն, մշտապես մասնագիտական խորհրդի հետ մասնակցել է քննարկումներին և ունեցել է մեծ ցանկություն ստեղծելու մի մարմին, որ կարող է էական դերակատարություն ունենալ մեր դատարանների անկախության կայացման մեծ գործում. անկախության, բայց ոչ ամեն ինչից, այլ միշտ օրենքի առջև հաշվետու լինելով: Առաջին հերթին դատավորը պետք է օրենքի առջև հաշվետու լինի, որովհետև եթե նա ուրիշներին է սովորեցնում հաշվետու լինել օրենքի առջև, ուրիշներին է պարտադրում կատարել օրենքը ամբողջ ծավալով՝ առաջինը ինքը պետք է այդպիսին լինի: Շատ պարզ բան է՝ պիտի ասի՝ արա այնպես, ինչպես ես:
Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ բոլորիդ շնորհավորել և մաղթել հաջողություններ: Վստահ եմ, որ տեսանելի ապագայում խորհուրդը կայանալու է»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը իր և խորհրդի անդամների անունից շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունը ապահովելու նրա սահմանադրական գործառույթի շրջանակներում խորհրդի հետ հանդիպման և շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքների համար: Գագիկ Հարությունյանը վստահեցրել է, որ խորհրդի բոլոր անդամներն անմնացորդ աշխատանքով և պարտքի ու պատասխանատվության զգացումով պատրաստ են ստանձնելու իրենց վերապահված պարտականությունները և արդարացնելու այն ակնկալիքները, որ կան նորաստեղծ սահմանադրական այս մարմնից:
«Մեր գործընկերների հետ մենք քննարկել ենք, և Դուք էլ շեշտեցիք, մեծարգո՛ Նախագահ, այն կարևոր հանգամանքը, որ այստեղ արդեն չկա այն տարբերակումը, թե խորհրդի անդամները դատարանից են, համալսարանից, գիտությունից՝ այստեղ կա միասնական պատասխանատվություն ժողովրդի առջև: Այսինքն՝ միասնական պարտքի զգացում՝ վստահություն ձեռք բերելու և որքան հնարավոր է շուտ արձանագրելու դրական արդյունքներ: Սպասվում է իսկապես լուրջ, ծանրաբեռնված աշխատանք»,-ասել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և տեղեկացրել է, որ չնայած մեկ ամսից քիչ ժամանակ է մնացել խորհրդի լիազորությունների ստանձնմանը, սակայն գործնականում խորհուրդն արդեն լծվել է նախապատրաստական աշխատանքի, առանց որի, ըստ նրա, դժվար կլինի ժամանակին իրականացնել սպասվող ծավալուն աշխատանքը և շտապ լուծումներ տալ առանցքային խնդիրներին:

Президент Армении встретился с членами Высшего судебного совета
Президент Армении Серж Саргсян 16 марта встретился с первым составом Высшего судебного совета. Президент Республики поздравил членов и председателя Совета с избранием, пожелал успехов, плодотворной работы и выразил уверенность, что каждый из членов Высшего судебного совета приложит свою энергию, опыт и знания во имя становления и эффективной деятельности этой важной государственной структуры, сообщает пресс-служба главы армянского гсударства.
Во время встречи президент Саргсян также представил свои подходы и ожидания от ногой государственной структуры, сформированной в результате изменений Конституции, - Высшего судебного совета.
Осталось меньше месяца до того дня, когда вы уже официально примете высокую честь представлять этот конституционный орган. Думаю, что быть избранным в первый состав Совета вдвойне повышает ответственность, поскольку вам предстоит заниматься становлением этого органа, а от становления этого независимого органа очень много зависит в нашей стране.
Хочу лично поздравить Вас, господин Арутюнян. Уверен, что при Вашем руководстве в обозримом будущем Высший судебный совет наметит свой путь становления и займет свое достойное место в системе наших государственных органов и не только. Я уверен, что пройдёт определённое время и уже на международной арене, на профессиональных площадках будет признан Высший судебный совет Армении.
Не секрет, что по концепции конституционных изменений изначально было намечено повысить роль Совета правосудия. Однако, учитывая обстоятельство независимости судебной власти, профессиональный совет предложил в конце концов создать орган, который бы нес ответственность в вопросе повышения независимости судов и судей.
Это не означает, что мы недооценили роль Совета правосудия в деле становления нашей судебной системы. Более того, должен сказать, что Совет правосудия в течение этих двадцати лет внёс свой вклад. Какие бы проблемы ни видело наше общество, лично я, или какое бы мнение ни имели в вопросе независимости и справедливых вердиктов судебной системы, тем не менее, нашу судебную систему сегодня нельзя сравнить с тем, что было десять или пятнадцать лет назад.
Я думаю, что Высший судебный совет должен оправдать не только ожидания тех людей, кто проектировал этот Совет, а, конечно, также ожидания нашей общественности.
По моему глубокому убеждению, те органы, которые наделены предусмотренными Конституцией большими полномочиями, должны также нести большую ответственность. Здесь нет другого пути. И этот подход касается не только Высшего судебного совета, а всех предусмотренных той же Конституцией государственных органов.
Полупрезидентская система решила определённые задачи в деле развития нашей страны, но, поверьте, для развития это не лучшая система. Конечно, мы всегда говорили, и сейчас говорим и будем говорить в будущем, что страна может иметь большую скорость, большой темп развития при любой системе управления. Это истина. Но истиной является также то, что прошедшие испытание десятилетиями механизмы могут способствовать или препятствовать этому развитию
У вас есть очень большие полномочия. Вы будете тем единственным органом, который будет выбирать и назначать судей, вы будете также тем единственным органом, который будет прекращать полномочия или призывать к ответственности судей. Хочу вам пожелать решимости и выражаю надежду, что никто из вас не попытается быть добросердечным, в том смысле, что добросердечие не означает прощать ошибки, быть добрым и добросердечным никогда не означает не видеть ту проблему, которая становится системной, которая наносит вред государству. Думаю, никто из вас не сомневается, что для развития государства правосудие имеет просто первоочередное значение, будь то экономика, политика или другая сфера.
Совет имеет еще одну особенность – он сформировался на принципе равенства. В Совет вошли как практикующие судьи, обладающие многолетним опытом, так и учёные-юристы. Уверен, что вы полностью осознаете, что вы не являетесь представителями двух разных групп, и особенно для общественности вы должны предстать в качестве единого органа. В противном случае, это будет мешать работе Высшего судебного совета и принесёт только вред. Сколько хотите спорьте, дискутируйте во время заседаний вашего совета, в ваших кабинетах, но защищая интересы самого важного звена нашей правовой системы – интересы суда. Мы должны достигнуть высокого уровня правосудия. Вот поставленная перед нами задача.
Ясно, что это не указания, а мои подходы, подходы человека, который подробно, всегда вместе с профессиональным советом участвовал в обсуждениях и имел большое желание создать орган, который может иметь существенную роль в большом деле становления независимости наших судов. Независимости, но не от всего, а всегда будучи подотчетными перед законом. В первую очередь суд должен отвечать перед законом, потому что, если он других учит быть ответственными перед законом, обязывает других выполнить по всему объёму закона, в первую очередь он сам должен быть таким. Это очень ясная вещь, должен говорить – делай так, как я.
Еще раз хочу поздравить всех вас и пожелать успехов. Уверен, что в обозримом будущем Совет состоится", - сказал президент Республики.
Председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян от своего имени и от имени членов Совета выразил благодарность Президент Республики за то, что в рамках своей конституционной функции обеспечения нормальной деятельности законодательной, исполнительной, судебной властей, встретился с членами Совета, за поздравления и добрые пожелания. Гагик Арутюнян заверил, что все члены Совета готовы приступить к работе с безраздельным чувством долга и ответственности, чтобы оправдать те ожидания, которые существуют от этого нового органа.
"Мы с коллегами обсудили, и Вы подчеркнули, многоуважаемый президент, то важное обстоятельство, что здесь уже нет разницы, члены совета из судов, из университета, из науки. Здесь есть единая ответственность перед народом. То есть единое чувство ответственности в том, чтобы обрести доверие и насколько возможно быстрее зарегистрировать положительные результаты. Ожидается действительно серьезная, загруженная работа", - сказал председатель Высшего судебного совета и сообщил, что несмотря на оставшиеся меньше месяца времени до принятия полномочий Совета, в действительности Совет уже приступил к подготовительной работе, без которой, по словам Гагика Арутюняна, было бы трудно вовремя реализовать ожидаемый объём работ и быстро найти решения для ключевых задач.