Արևելյան գործընկերության նոր կառուցվածքը. որո՞նք են հիմնական առաջնահերթություններն այսօր
Եվրամիության անդամ պետությունների և 6 գործընկեր երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները մարտի 12-ին Բրյուսելում համաձայնեցին 2018 թվականի հիմնական առաջնահերթությունները, որոնք կողմերը ստանձնել էին 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի ժամանակ: Դրանք են տնտեսական զարգացումը և շուկան, ինստիտուտների ամրապնդումը և լավ կառավարումը, էներգետիկ արդյունավետությունը և կլիմայի փոփոխությունները, շարժունակությունը և մարդկանց միջև շփումները:
Միևնույն ժամանակ մարտի 12-ին պաշտոնապես գործարկվեց Արևելյան գործընկերության նոր կառուցվածքը, որը հարթակ է դառնալու «20 արդյունք 2020-ի համար» քաղաքականությունն իրագործելու համար: Նշվում է, որ Արևելյան գործընկերության երկրների և ԵՄ անդամ պետությունների միջև ինստիտուցիոնալ համագործակցության նոր կառուցվածքn ավելի կոմպակտ է և առաջին հերթին կենտրոնանում է բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման վրա, որոնք իրական արդյունքներ են բերում քաղաքացիներին:
Նոր կառուցվածքում առանձնացվել են 4 պլատֆորմներ՝ ըստ ԱլԳ 4 գերակայությունների: Պլատֆորմներից յուրաքանչյուրն իր հերթին բաղկաած է երեքական պանելներից: Այսպես, ինստիտուտների ամրապնդման և լավ կառավարման պլատֆորմն ունի պետական և հանրային կառավարման բարեփոխումների; օրենքի գերակայության; անվտանգության, անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության և քաղաքացիական պաշտպանության պանելներ:  Տնտեսական զարգացման և շուկայի պլատֆորմը բաղկացած է կառուցվածքային բարեփոխումերի, ֆինանսական հատվածի ճարտարապետության, գյուղատնտեսության; առևտրի և թվային շուկաների ներդաշնակեցման պանելներից: էներգետիկ արդյունավետության և կլիմայի փոփոխությունների պլատֆորմն ունի էներգետիկայի; տրանսպորտի; շրջական միջավայրի և կլիմայի փոփոխությունների պանելներ: Կրթության, մշակույթի և երիտասարդության; հետազոտությունների և նորարարությունների; միգրացիայի և շարժունակության պանելները մտնում են շարժունակության և մարդկանց միջև շփումների պլատֆորմի մեջ:
Պլատֆորմների և պանելների աշխատանքը ղեկավարվում է նախարարների կողմից ընտրված բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջոցով: Բոլոր, այդ թվում՝ խորհրդարանական (EURONEST-ի միջոցով), տեղական և տարածաշրջանային իշխանության մարմինների (Տեղական և տարածաշրջանային իշխանության մարմինների կոնֆերանսի (CORLEAP) միջոցով) և քաղաքացիական հասարակության (Քաղաքացիական հասարակություն ֆորումի միջոցով) մակարդակներում փոխանակումները շարունակում են մնալ կառուցվածքի առանցքում: Պլատֆորմներն ավելի շատ քաղաքական ուղղվածություն կհաղորդեն պանելներին, և, միևնույն ժամանակ, հետադարձ հաշվետվություն կներկայացնեն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին պանելների ընդհանուր գործունեության վերաբերյալ՝ հատուկ առաջնահերթության շրջանակներում: Պանելները հիմք կծառայեն առանձնահատուկ թեմաների վերաբերյալ առավել խորքային քննարկումների ծավալման համար:
Նշվում է, որ նոր մեթոդը կնպաստի ավելի ամրապնդել կապը քաղաքական երկխոսության և ֆինանսական օգնության միջև: «Մենք կհամաձայնեցնենք մեր ֆինանսական առաջնահերթությունները մեր քաղաքական արդյունքների իրականացման կոնկրետ համաձայնագրերի հետ», - այս կապակցությամբ հայտարարել է ԵՄ հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերի հանձնակատար  Յոհաննես Հանը:

The New Structure of Eastern Partnership: What are The Main Priorities Today
The representatives of the EU member states and 6 partner countries: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, agreed on March 12 in Brussels on the main priorities of 2018, which the parties undertook during the Eastern Partnership Summit in November 2017. These are the economic development and market, institutional strengthening and good governance, energy efficiency and climate change, mobility and contacts between people.
At the same time, the new Eastern Partnership structure was officially launched on March 12, which will become a platform for implementing the "20 results for 2020" policy. It is noted that the new institutional structure of cooperation between the Eastern Partnership member states and the EU member states is more compact and focuses primarily on the effective implementation of reforms that bring real results to the citizens.
In the new structure 4 platforms were identified, according to the EaP 4 priorities. Each of the platforms is composed of three panels. Thus, the institutional strengthening and good governance platform has state and public governance reform; rule of law; Security and Defense General Policies and Civil Defense Panels. The Economic Development and Market Platform consists of structural reforms, financial sector architecture, agriculture; trade and digital markets harmonization panels. Energy Efficiency and Climate Change Platform has energy; transport; environmental and climate change panels. Education, culture and youth; research and innovation; migration and mobility panels are part of a mobility and communication platform.
Platforms and panels are governed by high-ranking officials elected by ministers. All, including parliamentarians (via EURONEST), local and regional authorities (through the Conference of Local and Regional Authorities (CORLEAP)) and civil society (through the Civil Society Forum) remain at the heart of the structure. Platforms will give more political orientation to the panels and at the same time will provide feedback to high-ranking officials regarding the overall operation of the panels, within the specific priorities. The panels will serve as a basis for deeper discussions on specific topics.
It is noted that the new method will help to further strengthen the link between political dialogue and financial aid. "We will agree on our financial priorities with concrete political agreements," EU Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Johannes Hann said.