Ամերիկահայ համայնքը և ամերիկացի մեր բարեկամներն ակտիվորեն ներգրավված են Արցախի միջազգային ճանաչման գործում. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 17-ին Վաշինգտոն քաղաքում մասնակցել է համայնքային ընդունելությանը՝ ի պատիվ Արցախի Հանրապետության պատվիրակության, տեղեկացնում է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջույնի իր խոսքում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ամերիկահայ համայնքը մեծ աշխատանք է կատարում՝ ուղղված Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ Արցախի ու Հայաստանի կապերի զարգացմանը, փոխգործակցության ընդլայնմանը, բարեկամության ամրապնդմանը՝ հավելելով, որ նրա անմիջական մասնակցությամբ տարիներ շարունակ Արցախում կյանքի են կոչվել սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական բնույթի ռազմավարական բազմաթիվ ծրագրեր:
«Ամերիկահայ համայնքը և ամերիկացի մեր բարեկամները ակտիվորեն ներգրավված են Արցախի միջազգային ճանաչման, մեր երկիրը ԱՄՆ-ում և արտաքին աշխարհում ներկայացնելու ու ճշմարտացի տեղեկություններ հաղորդելու գործում:
Այդ ամենը արժանի է ամենաբարձր գնահատանքի»,- իր ելույթում ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Ելույթից հետո նախագահը Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների, մեր երկրին մշտապես սատարելու համար պետական բարձր պարգևներ է հանձնել հայկական մի շարք կազմակերպությունների ու դրանց ներկայացուցիչներին:

Bako Sahakyan: The Armenian Community of America and our American Friends are Actively Involved in the Process of the International Recognition of Artsakh
On 17 March President Bako Sahakyan partook in Washington at a community reception organized in honor of the Artsakh Republic delegation, official page of Artsakh President reports.
In his welcoming speech President Sahakyan stressed that the Armenian community of America had been carrying out great work to develop and deepen the Artsakh-US and Armenian-American relations, cooperation and friendship, adding that with its immediate involvement numerous social, economic, humanitarian programs of strategic importance were realized in Artsakh.
"The Armenian community of America and our American friends are actively involved in the process of the international recognition of Artsakh, introducing our country to the USA and to the world, providing objective information about it. This activity deserves the highest valuation", underlined in his speech President Sahakyan.
After the speech the President handed in high state awards to a number of organizations and their representatives for services rendered to the Artsakh Republic and consistent support shown to our country.