Ամերիկահայ համայնքը և ամերիկացի մեր բարեկամներն ակտիվորեն ներգրավված են Արցախի միջազգային ճանաչման գործում. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 17-ին Վաշինգտոն քաղաքում մասնակցել է համայնքային ընդունելությանը՝ ի պատիվ Արցախի Հանրապետության պատվիրակության, տեղեկացնում է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջույնի իր խոսքում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ամերիկահայ համայնքը մեծ աշխատանք է կատարում՝ ուղղված Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ Արցախի ու Հայաստանի կապերի զարգացմանը, փոխգործակցության ընդլայնմանը, բարեկամության ամրապնդմանը՝ հավելելով, որ նրա անմիջական մասնակցությամբ տարիներ շարունակ Արցախում կյանքի են կոչվել սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական բնույթի ռազմավարական բազմաթիվ ծրագրեր:
«Ամերիկահայ համայնքը և ամերիկացի մեր բարեկամները ակտիվորեն ներգրավված են Արցախի միջազգային ճանաչման, մեր երկիրը ԱՄՆ-ում և արտաքին աշխարհում ներկայացնելու ու ճշմարտացի տեղեկություններ հաղորդելու գործում:
Այդ ամենը արժանի է ամենաբարձր գնահատանքի»,- իր ելույթում ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Ելույթից հետո նախագահը Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների, մեր երկրին մշտապես սատարելու համար պետական բարձր պարգևներ է հանձնել հայկական մի շարք կազմակերպությունների ու դրանց ներկայացուցիչներին:

Бако Саакян: "Армянская община Америки и наши американские друзья активно вовлечены в дело международного признания Арцаха"
17 марта в Вашингтоне президент Бако Саакян принял участие в общинном приеме в честь делегации Республики Арцах.
В своем приветственном слове президент Саакян отметил, что армянская община Америки проводит большую работу, направленную на развитие связей Арцаха и Армении с Соединенными Штатами Америки, добавив, что при ее непосредственном участии в Арцахе на протяжении многих лет осуществляются многочисленные стратегические программы социально-экономического и гуманитарного характера.
"Армянская община Америки и наши американские друзья активно вовлечены в дело международного признания Арцаха, представления нашей страны и объективной информации о ней в США и внешнем мире. Все это достойно самой высокой оценки", - подчеркнул в своем выступлении президент Саакян.
За заслуги перед Республикой Арцах президент вручил высокие государственные награды ряду армянских организаций и их представителям.