Ամերիկյան հետախուզությունը Հյուսիսային Կորեայի հետ ուղիղ շփումների գաղտնի ուղի է հաստատել
Ամերիկյան հետախուզական վարչությունը Հյուսիսային Կորեայի հետ ոչ պաշտոնական շփումներ է հաստատել, ինչը հնարավորություն է տալիս տեղեկատվության փոխանակման համար: Այս մասին հայտնում է CBS News հետուստաալիքը՝ սեփական աղբյուրներին հղումով:
Կապի անմիջական ուղի հաստատելու օգտին հանդես է գալիս առաջին հերթին Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը: Վերջինիս նախկին տնօրեն Մայք Պոմպեոն, ով առաջադրվել է պետքարտուղարի պաշտոնում կողմ է լուռ դիվանագիտության այս տեսակը, որն իրականացվում է գաղտնի ուղիներով՝ շրջանցելով պետդեպարտամենտի կողմից սահմանված դիվանագիտական ուղին:
Նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի մոտեցումը՝ Փհենյանի հետ հաստատելու կապի սովորական ուղի, Սպիտակ տան աղբյուրներն անվանել են «հնաոճ»:

Американская разведка установила секретный канал связи с КНДР
Американские разведывательные ведомства установили с Северной Кореей неофициальный контакт, по которому возможна передача информации. Об этом со ссылкой на свои источники сообщает телеканал CBS News.
За прямой канал связи выступает прежде всего ЦРУ. Бывший директор ведомства, выдвинутый на пост госсекретаря Майк Помпео поддерживает такой тип "тихой дипломатии", которая ведется по секретным каналам, в обход дипломатического канала, установленного госдепартаментом через ООН, передает lenta.ru.
Подход бывшего госсекретаря Рекса Тиллиерсона, пытавшегося иметь с Пхеньяном обычный канал связи, источники в Белом доме назвали"старомодным".