Նախագահը հրավիրել է խորհրդակցություն՝ քննարկելու 2018թ. կայանալիք պետական խոշոր միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հերթական խորհրդակցությունն է հրավիրել՝ քննարկելու 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք կարևորագույն պետական խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի և դրա շրջանակներում անցկացվելիք տնտեսական ֆորումի, Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստության ընթացքը, ամփոփելու վերոհիշյալ աշխատանքների իրականացման պլան-ժամանակացույցները և ավարտական տեսքի բերելու միջոցառումների կազմակերպական ծրագրերը՝ նկատի առնելով, որ դրանց անցկացմանը քիչ ժամանակ է մնացել:
Խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. հունվարի 26-ին Հանրապետության Նախագահի մոտ կայացած նախորդ հանդիպման ժամանակ ըստ առանձին ուղղությունների տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքին:
Զեկույցներով հանդես են եկել արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Նրանք ներկայացրել են Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծված պետական և միջգերատեսչական հոբելյանական հանձնաժողովների գործունեության շրջանակներում մինչ այժմ իրականացված և առաջիկա ամիսներին նախատեսվող աշխատանքները՝ բովանդակային, տեխնիկական, կազմակերպական, ֆինանսատնտեսական, գեղագիտական ձևավորման և այլ ուղղություններով, որոնք քննարկվել են խորհրդակցությանը հրավիրված պատասխանատուների հետ: Զեկուցողները վստահեցրել են, որ ծրագրված աշխատանքներն ընթանում են պլան-ժամանակացույցների համաձայն և կարևորագույն պետական վերոնշյալ միջոցառումները կանցկացվեն պատշաճ մակարդակով:

Обсужден ход подготовительных работ к предстоящим в Армении важнейшим государственным мероприятиям
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал очередное совещание, чтобы обсудить ход подготовки к предстоящим в Армении в 2018 году важнейшим государственным крупным мероприятиям – саммиту Франкофонии и экономическому форуму в рамках саммита, 100-летию Республики Армения и Героический Майских сражений, 2800-летию основания Еревана. В ходе совещания подведены итоги выполнения планов-графиков по вышеупомянутым мероприятиям и организационные программы по приведению мероприятий к окончательному виду, учитывая, что до их проведения осталось мало времени, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Во время совещания речь шла также о ходе выполнения поручений, данных по отдельным направлениям во время предыдущей встречи, которая состоялась у президента Республики 26 января с.г.
С докладами выступили министр иностранных дел Эдвард Налбандян, руководитель аппарата правительства Ваге Степанян и мэр Еревана Тарон Маргарян. Они представили выполненную к настоящему времени в рамках деятельности созданных указами президента Республики государственных и межведомственных юбилейных комиссий работу и предстоящие на ближайшие месяцы дела по содержательному, техническому, организационному, финансово-экономическому, художественно-оформительскому и другим направлениям, которые обсуждались вместе с приглашёнными на совещание ответственными должностными лицами. Собеседники заверили, что запланированные работы находятся в процессе выполнения, согласно план-графикам и важнейшие государственные вышеуказанные мероприятия будут проведены должным образом.