Նախագահը հրավիրել է խորհրդակցություն՝ քննարկելու 2018թ. կայանալիք պետական խոշոր միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հերթական խորհրդակցությունն է հրավիրել՝ քննարկելու 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք կարևորագույն պետական խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի և դրա շրջանակներում անցկացվելիք տնտեսական ֆորումի, Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստության ընթացքը, ամփոփելու վերոհիշյալ աշխատանքների իրականացման պլան-ժամանակացույցները և ավարտական տեսքի բերելու միջոցառումների կազմակերպական ծրագրերը՝ նկատի առնելով, որ դրանց անցկացմանը քիչ ժամանակ է մնացել:
Խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. հունվարի 26-ին Հանրապետության Նախագահի մոտ կայացած նախորդ հանդիպման ժամանակ ըստ առանձին ուղղությունների տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքին:
Զեկույցներով հանդես են եկել արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Նրանք ներկայացրել են Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծված պետական և միջգերատեսչական հոբելյանական հանձնաժողովների գործունեության շրջանակներում մինչ այժմ իրականացված և առաջիկա ամիսներին նախատեսվող աշխատանքները՝ բովանդակային, տեխնիկական, կազմակերպական, ֆինանսատնտեսական, գեղագիտական ձևավորման և այլ ուղղություններով, որոնք քննարկվել են խորհրդակցությանը հրավիրված պատասխանատուների հետ: Զեկուցողները վստահեցրել են, որ ծրագրված աշխատանքներն ընթանում են պլան-ժամանակացույցների համաձայն և կարևորագույն պետական վերոնշյալ միջոցառումները կանցկացվեն պատշաճ մակարդակով:

Serzh Sargsyan Called a Consultative Meeting to Discuss the Preparations for the Major State Events
Today, the RA President Serzh Sargsyan called a regular consultative meeting to discuss the preparations for the major State events to be held in Armenia in 2018: the Francophonie Summit and the Economic Forum to be held on the sidelines of the Summit, the 100th anniversary of the Republic of Armenia and the May Battles, the celebrations of Yerevan founding 2800th anniversary, the press service of the RA President reports.
The meeting reviewed the relevant action plans and timetables, the finalized programs of activities, considering that little time is left to these events. Reference was made to the assignments issued by the President at the previous meeting of January 26, 2018 concerning the activities to be carried out in individual sectors.
Foreign Minister Edward Nalbandian, Chief of Government Staff Vahe Stepanyan and Mayor of Yerevan Taron Margaryan came up with reports. They presented the work done so far and the activities to be carried out by those State and interdepartmental jubilee commissions established under presidential decrees, which covered the technical, organizational, financial, economic and decorative aspects of the ongoing preparations, as well as other issues of topical interest.
The speakers assured that the planned activities keep up with the proposed timetable, and the aforementioned important events will be held at a proper level.