Մերկելը հուսով է, որ ԵՄ-ն կխուսափի ԱՄՆ-ի հետ առևտրային պատերազմից
Գերմանիան ազատ առևտրի կողմնակից է ու հույս ունի, որ ԵՄ-ն կգտնի ԱՄՆ-ի հետ ներմուծման մաքսատուրքերի շուրջ տարաձայնության լուծումն ու կխուսափի առևտրային պատերազմից, հայատարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Մենք հովանավորչական միջոցառումների կողմնակից չենք, մենք ուզում ենք միջոցառումներ ձեռնարկել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության բազմակողմանի համակարգի շրջանակում: Հուսով ենք, որ ստիպված չենք լինի արձագանքելու ԱՄՆ-ի հավելյալ մաքսատուրքերին:
Այժմ բանակցություններ են ընթանում մեր հատուկ հանձնակատար Սեսիլիա Մալմսթրեմի և ամերիկյան կառավարության միջև, G20 անդամ երկրների ֆինանսների նախարարները հանդիպել են Արգենտինայում: Ես հույս ունեմ, որ այս ամենից ինչ-որ լուծում կգտնվի»,- ասել է Անգելա Մերկելը:

Merkel Hopes to Avoid Trade War with US
Germany hopes that  the EU  and US will find a solution to the dispute over import duties to avoid trade war, German Chancellor Angela Merkel said on Tuesday in Berlin at a joint press conference with Irish Prime Minister Leo Varadkar, TASS reported.
The EU wants to take action within the multilateral system of the World Trade Organization, said Merkel adding that negotiations are underway between Malmström and the US government, German Economics Minister Peter Altmayer held talks with Wilbur Ross and the ministers of G20 nations met in Argentina.
As reported earlier, US President Donald Trump imposed customs tariffs on steel and aluminum imports- 25 percent and 10 percent respectively on March 8, while excluding Canada, Mexico and Australia.