Թուրքիայում, բացառությամբ հայերի, 300.000 դոլար արժողությամբ անշարժ գույք գնողները, Թուրքիայի քաղաքացիություն կստանան
Թուրքական իշխանությունները երկրում բնակարանաշինությանն աջակցելու և օտարերկրյա գումարներ ներգրավելու նպատակով անշարժ գույք գնելու դիմաց քաղաքացիություն տրամադրելու կարգում փոփոխություններ են կատարել։
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ հղում կատարելով թուրքական Diken-ին, 2018-ի մայիսից Թուրքիայում նոր օրենք է գործելու, որի համաձայն 300 հազար դոլար արժողությամբ անշարժ գույք գնող օտարերկրացին առանց որևէ պայմանների քաղաքացիություն կարող է ստանալ։
Նախկինում քաղաքացիություն տրվում էր 1 մլն դոլար և ավել գնով անշարժ գույք գնողին, սակայն իշխանությունները նկատել են, որ հիմնական վաճառվող անշարժ գույքը տատանվում է 300 հազար դոլարի սահմաններում։
Նշվում է, որ իշխանություններն այս քայլին են գնում, քանի որ երկրում նվազում են բնակարանների վաճառքի տեմպերը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում Հայաստանի և Հյուսիսային Կորեայի քաղաքացիները չեն կարող բնակարան կամ այլ անշարժ գույք գնել։

Армянам и северокорейцам запрещается приобретать недвижимость в Турции
Турецкие власти сократили порядок предоставления гражданства на покупку недвижимости для поддержки жилищного строительства и привлечения иностранных инвестиций в страну, передает News.am, ссылаясь на Diken.
Новый закон будет введен в Турции в мае 2018 года, согласно которому иностранец, который приобретает недвижимость на сумму в 300 000 долларов, может получить гражданство без каких-либо условий.
Ранее гражданство предоставлялось тем лицам, которые приобрели недвижимость на сумму в 1 млн. долларов и выше, однако власти заметили, что основная продажа недвижимости варьируется в размере 300 000 долларов.
Также отмечается, что власти пошли на этот шаг в связи со снижением темпов продаж квартир в стране. Напомним, что граждане Армении и Северной Кореи не могут приобретать квартиры или другую недвижимость на территории Турции.