CNN. ԱՄՆ-ի իշխանությունները միգրանտներից կպահանջեն սոցցանցերի հինգ տարվա պատմությունը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է պարտավորեցնել օտարերկրյա այն քաղաքացիներին, որոնք ցանկանում են մշտական բնակության իրավունք ստանալ Միացյալ Նահանգներում, ներկայացնել վերջին հինգ տարում Twitter-ից և Facebook-ից օգտվելու պատմությունը, հայտնել է CNN-ը:
Այս միջոցը կոչված է ի շահ ազգային անվտանգության խստացնել այն օտարերկրացիների ստուգման համակարգը, որոնք ձգտում են հիմնավորվել ԱՄՆ-ում: Պետդեպարտամենտն այն կարծիքին է, որ նորամուծությունն անմիջականորեն կվերաբերի 15 մլն մարդու, փոխանցում է «Արմենպրեսը»:
Բացառություն կարվի դիվանագետների և պաշտոնատար անձանց համար: Իշխանությունները մտադիր չեն նորույթն ուժի մեջ դնել անհապաղ: Կտրամադրվի 60-օրյա ժամկետ, որպեսզի վերլուծվի լայն հասարակայնության արձագանքը:
Ինչպես պարզաբանում է հեռուստաընկերությունը, Թրամփի վարչակազմը սոցցանցերում միգրանտների ակտիվությունն ավելի հանգամանորեն ստուգելն անհրաժեշտ է համարում Սան-Բեռնանդինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) կատարված ահաբեկչական գործողությունից հետո: Ինչպես պարզվել Է ավելի ուշ, ահաբեկիչներից մեկին օրինականորեն ընդունել են ԱՄՆ, թեև նա ծայրահեղական հայացքներ Է քարոզել սոցիալական ցանցերում:

US to Require Would-be Immigrants to Turn Over Social Media Handles
The Trump administration plans to require immigrants applying to come to the United States to submit five years of social media history, it announced Thursday, setting up a potential scouring of their Twitter and Facebook histories, NewsFix reports.
The move follows the administration’s emphasis on “extreme vetting” of would-be immigrants to the US, and is an extension of efforts by the previous administration to more closely scrutinize social media after the San Bernardino terrorist attack.
According to notices submitted by the State Department on Thursday, set for formal publication on Friday, the government plans to require nearly all visa applicants to the US to submit five years of social media handles for specific platforms identified by the government — and with an option to list handles for other platforms not explicitly required.
The administration expects the move to affect nearly 15 million would-be immigrants to the United States, according to the documents. That would include applicants for legal permanent residency. There are exemptions for diplomatic and official visas, the State Department said.