ԱՄՆ-ը շատ շուտով կհեռանա Սիրիայից. Թրամփ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «շատ շուտով» կհեռանա Սիրիայից: Հատկանշական է, որ Թրամփն այս հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ Պենտագոնն ընդգծել է Սիրիայում ամերիկյան զորքերի ներկայության անհրաժեշտությունը, գրում է փոխանցում է Tert.am-ը:
«Մենք գրողի ծոցը կուղարկենք «Իսլամական պետությանը»: Շատ շուտով մենք կհեռանանք Սիրիայից: Հիմա էլ թող մյուսները մտածեն նրա մասին: Մենք պատրաստվում ենք վերադառնալ մեր երկիր՝ այնտեղ, որտեղ մեր տեղն է, որտեղ մենք ուզում ենք լինել»,-հայտարարել է Թրամփն Օհայո նահանգում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ:
Մինչդեռ ԱՄՆ ռազմական ոլորտի ներկայացուցիչներից մեկը, որը քաջատեղյակ է Սիրիայում ԻՊ-ի դեմ տարվող ռազմարշավի ընթացքին, ընդգծել է, որ չի հասկանում, թե նախագահի ասածն իրականում ինչ է նշանակում:

Трамп пообещал ''очень скоро'' вывести американский контингент из Сирии
Президент США Дональд Трамп заявил, что американские войска ''очень скоро'' покинут Сирию, и выразил возмущение по поводу того, что, по его словам, Вашингтон потратил на ближневосточные войны в общей сложности семь триллионов долларов, передает ''Голос Америки''.
В своем выступлении перед рабочими промышленных предприятий в Огайо Трамп сказал, что американские силы близки к полному вытеснению боевиков ''Исламского государства'' с некогда занимаемых ими территорий.
''Мы покинем Сирию очень скоро. Пусть теперь о ней заботятся другие'', – пообещал президент под громкие аплодисменты.
Трамп не уточнил, кто именно может позаботиться о Сирии, однако заметную роль в стране играют Россия и Иран, поддерживающие администрацию Башара Асада.