Հայաստանը պահպանում է երկաստիճան գիտական աստիճանաշնորհման համակարգը. Ատոմ Մխիթարյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հայաստանում բարձրագույն կրթական համակարգի, ոլորտում հնարավոր փոփոխությունների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի փոխնախագահ Ատոմ Մխիթարյանի հետ:
-Պարո՛ն Մխիթարյան, Հայաստանում պարբերաբար քննարկումներ են ծավալվում դոկտորականգիտական աստիճանի չեղարկման վերաբերյալ: Նման գործընթաց կա՞:
- Նման գործընթաց չի էլ սկսվել, դրանք ուղղակի խոսակցություններ են: Քաղաքական մակարդակում մի քանի անգամ հայտարարություններ են եղել, որ Հայաստանը պահպանում է երկաստիճան գիտական աստիճանաշնորհման համակարգը: Նման փոփոխություններ նախատեսող օրենքի որևէ նախագիծ, կառավարության որոշման նախագիծ առկա չէ: Բարձրագույն երրորդ կրթաստիճանն ավարտելուց հետո շնորհվում է առաջին գիտական աստիճանը, իսկ դրանից հետո գիտության մեջ էական ներդրում ունեցող գիտնականներին շնորհվում է նաև երկրորդ գիտական աստիճանը:
- Իսկ հնարավո՞ր է դոկտորի գիտական աստիճան ստանալ՝ առանց դոկտորանտուրայում ուսանելու կամ հայցորդության: Ի՞նչ ընթացակարգ է գործում այդ պարագայում  և ո՞ր օրենքով է դա ամրագրվում:
- Երկրորդ գիտական աստիճանը կրթականի հետ որևէ կապ չունի: Դա գիտնականի արած գիտական աշխատանքն է, ներդրումն է գիտության ոլորտում, որը ձևակերպված է ատենախոսության ձևով, պահպանված է հրապարակայնորեն: Դա կրթական որևէ գործընթաց չի ենթադրում: Եթե մարդն ունի առաջին գիտական աստիճանը, կարող է պաշտպանել նաև ատենախոսություն և ստանալ երկրորդ գիտական աստիճանը՝ եթե համապատասխանում է ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված «Հայաստանում գիտական աստիճանաշնորհման կանոնակարգում» սահմանված չափանիշներին:
-  Կարգը նո՞ւյնն է նաև արտերկրի քաղաքացիների համար: Ի՞նչ հատուկ պահանջներ ենառաջադրվում նրանց համար:

Атом Мхитарян: Армения сохраняет двухступенчатую систему ученой степени
О возможных изменениях в системе высшего образования Армении ИАА "Армедиа” представляет беседу с вице-президентом Квалификационной комиссии высшего образования Армении Атомом Мхитаряном.
- Господин Мхитарян, в Армении периодически ведутся обсуждения по поводу отмены докторской степени. Существует ли такой процесс?
- Такой процесс даже не начался, это просто разговоры. На политическом уровне было сделано несколько заявлений о том, что Армения сохраняет двухступенчатую систему ученой степени. Нет ни законопроекта, предусматривающего такие поправки, ни проекта правительственного постановления. После окончания третьей степени высшего образования присуждается первая ученая степень, а затем вторая степень присуждается ученым, которые вносят значительный вклад в науку.
- Можно ли получить докторскую степень без обучения или соискания в докторантуре? Какова процедура в этом случае и каким законом она закреплена?
- Вторая ученая степень не имеет никакого отношения к образованию. Это - научная работа ученого, вклад в область науки, которая сформулирована в форме диссертации и хранится публично. Это не предпологает учебный процесс. Если человек имеет первую ученую степень, он также может защитить свою диссертацию и получить вторую степень, если она соответствует критериям, установленным правительством Республики Армения в "Положении об академической степени в Армении".