Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայում ՌՈ ստորաբաժանման գործառույթը ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումն է. ՀՀ ՊՆ պարզաբանումը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայում ՌԴ ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման տեղակայման մասին: ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշում են, որ օտարերկրյա պետություններում տեղակայված ռազմակայաններում կամ ստորաբաժանումների կազմում ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչներ ունենալը ծառայողական անհրաժեշտություն է և միջազգային ընդունված պրակտիկա: Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես ձևավորում է ռազմական ոստիկանության հատուկ պատրաստություն անցած ստորաբաժանումներ, որոնք առաջիկայում կընդգրկվեն միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մեկնող զորախմբերի, ինչպես նաև ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի կազմում:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացնում են բացառապես միջազգային պայմանագրերով և համաձայնագրերով նախատեսված գործառույթներ:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի կազմում ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանում ունենալու հարցը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունների միջև փոխհամաձայնեցվել է դեռևս 2014 թվականին: Ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման գործառույթն է ռազմակայանի ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումը և դրա ներառումը ռազմակայանի կառուցվածքում ոչ մի կերպ չի խախտում ոչ ռազմաբազայի կառուցվածքի, ոչ առավելագույն թվաքանակի մասին առկա պայմանավորվածությունները»,- ասված է պարզաբանման մեջ:
Միաժամանակ, զուտ ռազմակայանի հրամանատարության իրավասության շրջանակներում իրականացվող ներքին ծառայության խնդիրներից զատ, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՌԴ ԶՈՒ զինծառայողների նկատմամբ ռազմական ոստիկանությանը հատուկ գործառույթներ իրականացնելու, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հետ համագործակցելու համար անհրաժեշտ իրավական կարգավիճակ և իրավասություններ սահմանելու նպատակով երկու պետությունների պաշտպանության նախարարությունները ձեռնամուխ են եղել “Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի ռազմական ոստիկանության մարմինների մասին” միջպետական համաձայնագրի նախագծի մշակմանը. այն ՀՀ և ՌԴ օրենսդրություններով սահմանված կարգով երկու երկրներում պետք է անցնի կնքման նախապատրաստման, ստորագրման, վավերացման և հաստատման ընթացակարգերը:

Минобороны Армении дало разъяснение по поводу появления подразделений Военной полиции России на военной базе в Армении
Министерство обороны Армении представило пояснения по поводу размещения подразделения военной полиции РФ на российской военной базе в Армении.
Как сообщает REGNUM, в ответ на запрос информагентства "Арменпресс" в управлении по информации и связям с общественностью минобороны Армении сообщили, что размещение подразделений Военной полиции на военных базах является предметом служебной необходимости, и в Армении также формируются подобные подразделения военной полиции, которые будут командироваться в составе миссий миротворческих сил, в которых принимает участие Армения, а также в составе ОДКБ.
В сообщении также говорится, что российские ВС находятся на территории Армении исключительно в рамках международных договоров.
"Вопрос дислокации подразделения военной полиции РФ на 102-й российской военной базе в Армении был согласован между МО обеих стран еще в 2014 году: размещение подразделений военной полиции на военных базах является предметом служебной необходимости, и никоим образом не нарушает структуру военной базы и договоренности о числе контингента", -сказано в пояснении.
В то же время, кроме указанных внутренних дисциплинарных вопросов, для установления правовой базы в вопросах сотрудничества с армянской военной полицией, МО обеих стран инициировали разработку проекта соответствующего соглашения между обеими странами. Указанное соглашение будет утверждено в рамках предусмотренного законодательством регламента, отмечается в сообщении.
Как отмечает REGNUM, в сети появилось видео, на котором видно, что представители военной полиции России уже находятся в городе Гюмри.
После этого в пресс-службе Южного военного округа ВС РФ сообщили, что российская военная полиция начала свою работу в Гюмри с 15 марта.
"На данный момент проводятся подготовительные работы, проясняются рабочие отношения и конкретизируются кадры подразделений, все сразу не бывает, это поэтапная работа", — сообщили в пресс-службе газете "Айкакан жаманак".
Когда сформируются подразделения, российская сторона представит все более обстоятельно. На данный момент, кроме официального письма, ничего больше не могут сказать.
В пресс-службы также сообщили, что в 102-й военной базе, дислоцированной в Гюмри, выбирают сотрудников военной полиции. Представители ЮВО считают это очень важной и, в то же время, ответственной и сложной работой.
Кто станет сотрудниками российской военной полиции и как их выбирают? Как сообщили в пресс-службе, военных полицейских выбирают из Вооруженных сил РФ и из военнослужащих из всех российских подразделений в Армении.
"Сюда приезжают военнослужащие из России. Военных полицейских в Армении выбирают из военнослужащих-контрактников российской военной базы, а также из воинских объединений, дислоцированных в РФ", - сказал сотрудник ЮВО.