Իսրայելական ինքնաթիռները հրթիռահարված են հասցրել սիրիական օդանավակայանին
Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի F-15 երկու ինքնաթիռներ ութ կառավարվող հրթիռներով հարված են հասցրել սիրիական T-4 օդանավակայանին, հայտնում է «Արմենպրես»-ը, շարունակելով, որ ըստ ՌԴ ՊՆ հաղորդման ռուս զինվորական խորհրդականների թվում տուժածներ չկան:
«Ապրիլի 9-ին Երեւանի ժամանակով ժամը 04:25-ից մինչեւ 04:53-ն ընկած ժամանակահատվածում Իսրայելի ՌՕՈւ-ի F-15 երկու ինքնաթիռներ, չմտնելով Սիրիայի օդային տարածություն, Լիբանանի տարածքից ութ կառավարվող հրթիռներով հարված են հասցրել T-4 օդանավակայանին:
Սիրիայի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները օդային մարտի ընթացքում ոչնչացրել են հինգ կառավարվող հրթիռ»,-նշել են գերատեսչությունում: Այնտեղ ճշտել են, որ «երեք հրթիռ հասել Է օդանավակայանի արեւմտյան մաս: Սիրիայում ռուս խորհրդականների թվում տուժածներ չկան»: Ավելի վաղ SANA գործակալությունը, վկայակոչելով ռազմական աղբյուր, հայտնել Էր, որ ապրիլի 9-ին զանգվածային հրթիռահարված Է հասցվել Սիրիայի Հոմսի նահանգում գտնվող T-4 ռազմական օդանավակայանին:

Израильские F-15 нанесли удар управляемыми ракетами по сирийскому аэродрому T-4
Два самолета F-15 ВВС Израиля нанесли удар восемью управляемыми ракетами по сирийскому аэродрому T-4. Среди российских советников пострадавших нет, сообщили в понедельник в Минобороны РФ, передает ТАСС.
"9 апреля в период с 03:25 по 03:53 мск два самолета F-15 ВВС Израиля, не заходя в воздушное пространство Сирии, с территории Ливана нанесли удар восемью управляемыми ракетами по аэродрому T-4. Подразделениями ПВО Вооруженных сил Сирии в ходе противовоздушного боя уничтожены пять управляемых ракет", - сказали в ведомстве.
Там уточнили, что "три ракеты достигли западной части аэродрома. Среди российских советников в Сирии пострадавших нет".
Ранее агентство SANA со ссылкой на военный источник сообщило, что среди военнослужащих есть убитые и раненые.