Հայազգի բժիշկը երեք ամսական երեխայի սրտի բացառիկ վիրահատություն է անցկացրել Ռուսաստանում
Սրտավիրաբույժ Ռուբեն Մովսեսյանը բժիշկների թիմի հետ երեխայի սրտի բացառիկ վիրահատություն է անցկացրել Սանկտ Պետերբուրգում։ Այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան՝ հղում կատարելով  «Դոկտոր Պիտեր» պարբերականին։
Փոքրիկ Անդրեյը ծնվել էր սրտանոթային համակարգի շատ հազվադեպ արատով. նա միայն մեկ ընդհանուր անոթ ուներ դիսպլաստիկ, սխալ ձևավորված փականով, դա կոչվում է ընդհանուր շնչերակային փող։
«Այդպիսի երեխաներին ծնվելուց անմիջապես հետո պետք է շտապ վիրահատել, քանի որ փականի չորրորդ աստիճանի անբավարարությունը միանշանակ մահվան ելք է ունենում», - նշել է №1 մանկական քաղաքային հիվանդանոցի սրտավիրաբուժության բաժնի պետ, Պետերբուրգի գլխավոր մանկական սրտավիրաբույժ Մովսեսյանը։
Բժիշկի խոսքով` ամբողջ աշխարհում այդպիսի վիրահատության եզակի դեպքեր են եղել։ «Ռուսաստանում սրտի վնասվածքի այդպիսի համադրության դեպքում նման վիրահատություն առաջին անգամ էր անցկացվում։ Թիմին հաջողվեց համադրել տարբեր մեթոդիկաները։ Երեխան ողջ է, նոր փականն աշխատում է։ Դա պետք է թույլ տա նրան մեծանալ ու ապրել իր կյանքի բարդ շրջանը»։
Նշվում է, որ Սանկտ Պետերբուրգի №1 քաղաքային մանկական հիվանդանոցում արդեն պատրաստվում են դուրս գրել երեք ամսական Անդրեյին։

Доктор Мовсесян выполнил уникальную для России операцию на сердце ребенка
Кардиохирург Рубен Мовсесян вместе с командой врачей выполнили уникальную операцию на сердце ребенка в Санкт-Петербурге. Об этом сообщает издание Доктор Питер, передает Sputnik Армения.
Мальчик Андрей родился с очень редким пороком сердечно-сосудистой системы - у него был лишь один общий сосуд с диспластичным, неправильно сформированным клапаном, это называется общим артериальным стволом.
"Такие дети нуждаются в срочной коррекции сразу после рождения, так как недостаточность на клапане 4-й степени приводит однозначно к смерти", - отметил д.м.н., заведующий отделением кардиохирургии ДГБ №1, главный детский кардиохирург Петербурга Мовсесян.
По словам доктора, единичные описания такой операции есть в мире: "В России при таком сочетанном поражении сердца она использована впервые. Но коллективу удалось выполнить очень сложную комбинацию различных методик. И ребенок жив, а новый клапан работает. Это должно дать возможность ему вырасти и пережить сложный этап в его жизни. И теперь мы можем сказать что протезирование всех створок у новорожденного ребенка возможно, этот опыт теперь есть в Российской Федерации".