ԵՄ–ն կոչ է արել Մարկ Ցուկերբերգին ցուցմունք տալ Եվրախորհրդարանում
Եվրոպական միությունը կոչ է անում Facebook սոցիական ցանցի գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգին ցուցմունք տալ Եվրախորհրդարանում միլիոնավոր օգտատերերի տվյալների արտահոսքի հարցով, փոխանցում է AP–ն։
ԵՄ արդարադատության հարցերով հանձնակատար Վերա Ջոուրովան հեռախոսազրույց է ունեցել Facebook–ի ներկայացուցիչ Շերիլ Սանդբերգի հետ՝ հայտարարելով, որ Ցուկերբերգը պետք է արձագանքի Եվրախորհրդարանի հրավերին՝ իրավիճակի շուրջ բացատրություններ տալով։
Նախորդ շաբաթ Facebook–ը խոստովանել էր, որ ԵՄ երկրների մինչեւ 2.7 միլիոն օգտատերեր, հնարավոր է, դարձել են Cambridge Analytica ընկերության մասնակցությամբ տվյալների փոխանակմանը։

The EU urged on Facebook CEO Mark Zuckerberg to testify at the legislature of the 28-nation bloc about the widening data privacy scandal at his company, ABC News reported quoting AP
EU Justice Commissioner Vera Jourova had a phone exchange with Facebook COO Sheryl Sandberg and said on Friday that Zuckerberg should act on the Parliament's invitation to come explain the situation.
Last week, Facebook acknowledged that up to 2.7 million people in the EU may have been victim of improper data sharing involving political consultancy firm Cambridge Analytica.
On Friday, Jourova said that Facebook was "working on an audit of other possibly dangerous apps now."