Արցախի ԱԳՆ ԵԱՀԿ-ում մեկնաբանություն է տարածվել Մարաղայի կոտորածների վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ-ում տարածվել է Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի բնակչության կոտորածի վերաբերյալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Արցախի ԱԳՆ թվիթերյան էջից:
Ստորև ներկայացնում ենք մեկնաբանությունն ամբողջությամբ.
«1992 թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի բնակչության կոտորածը Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի ամենաողբերգական դրվագներից մեկն է։
Տևական հրետակոծումից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժեցին Մարաղա, որտեղ մնացել էին 118 մարդ՝ հիմնականում տարեցներ, հաշմանդամներ, կանայք և երեխաներ։ Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրագործված՝ իր դաժանությամբ աննախադեպ ռազմական հանցագործության արդյունքում սպանվեց ավելի քան 50 մարդ, մյուսները, այդ թվում՝ 9 երեխա և 29 կին, պատանդ վերցվեցին։ Նրանցից ոմանց հետագայում հաջողվեց վերադարձնել, սակայն 19 պատանդների ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է։
Ավանը ազատագրվեց Արցախի զինված ուժերի կողմից, սակայն երկու շաբաթ անց կրկին գրոհի ենթարկվեց, իսկ իրենց հարազատներին հուղարկավորելու համար վերադարձած բնակիչներն ադրբեջանական բանակի նոր վայրագությունների զոհը դարձան։
Ավանի վրա հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ, առաջին հերթին, ուղղված էր նրա խաղաղ բնակչության ոչնչացմանը։ Մարաղայի ոճրագործությունը շարունակեց 1988-1991 թթ. Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի գյուղերում հայկական ջարդերի ու տեղահանությունների շարքը, որոնց նպատակն էր սաղմի մեջ խեղդել արցախահայության ազգային ազատագրական պայքարը և զրկել իրենց հայրենիքից` Արցախի և Ադրբեջանի հայ բնակչության էթնիկ զտման և ահաբեկման ճանապարհով։
Այս հանցագործությունների կազմակերպիչների և իրագործողների անպատժելիությունը պարարտ հող ստեղծեց Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ատելության՝ որպես պետական քաղաքականություն, արմատավորման և այլատյացության, անհանդուրժողականության ու ռազմամոլության անսանձ քարոզչության համար։ 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիան, որը ուղեկցվում էր խաղաղ բնակչության և Պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ պատերազմական հանցագործություններով, ցույց տվեց, որ ադրբեջանական կողմի մեթոդներն ու մոտեցումները մնացել են անփոփոխ»։

Artsakh Foreign Ministry’s Comment on Maragha Massacres Disseminated in OSCE
By the initiative of the Foreign Ministry of the Artsakh Republic the comment of the ministry on the massacre of the population in Maragha village of Martakert region has been disseminated in the OSCE, the official page of Artsakh MFA Twitter reports.
The full comment reads as follows:
"The massacre of the inhabitants of the village of Maragha of the Artsakh Republic’s Martakert region, committed by the Azerbaijani army on April 10, 1992, is one of the most tragic episodes of Azerbaijan's military aggression against Artsakh.
After intensive artillery shelling, the Azerbaijani troops invaded the village of Maragha, where 118 people remained, mostly the elderly, disabled, women, and children. As a result of the war crime committed with unprecedented cruelty by the Azerbaijani armed forces, over 50 people were killed and the rest, including 9 children and 29 women, were taken hostage. Some of them were later returned, but the fate of 19 hostages remains unknown to this day.
The village was liberated by the armed forces of Artsakh, however two weeks later, it was again attacked, and those who had returned to bury their relatives became victims of the new atrocities of the Azerbaijani army.
The attack on the village was not conditioned by a military necessity, but was was primarily aimed at exterminating its peaceful civilian population. The crime in Maragha became the continuation of the series of pogroms and deportations of Armenians in Sumgait, Baku, Kirovabad and other settlements of Azerbaijan, as well as in the villages of Northern Artsakh in 1988-1991. These were intended to strangle at its birth the national-liberation struggle of the Armenians of Artsakh and deprive them of the homeland through ethnic cleansing and terror against Artsakh and the Armenian population of Azerbaijan.
The impunity of the organizers and perpetrators of these crimes created a fertile ground in Azerbaijan for enrooting the cult of hatred towards Armenians as a state policy and unbridled a propaganda of xenophobia, intolerance, and militarism. Azerbaijan’s aggression against Artsakh in April 2016, which was accompanied by war crimes against civilians and soldiers of the Artsakh Defense Army, demonstrated that the methods and approaches of the Azerbaijani side remained unchanged."