Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է սենատոր Օլիվիե Կադիքին
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիներին ներկայացնող սենատոր Օլիվիե Կադիքին:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Հայաստան արդեն բարի ավանդույթ են դարձել, ինչը մեր երկրների միջև առանձնաշնորհյալ հարա¬բե¬րությունների լավագույն դրսևորումներից է:
Զրուցակիցները կարևորել են աշնանը Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ ֆրանկոֆոնիան Հայաստանի համար միայն լեզվական կամ մշակութային ընդհանրությունների շուրջ ձևավորված կառույց չէ, այլ ավելի լայն ընդգրկման միավորում, նկատի ունենալով գագաթաժողովի շրջանակներում կայանալիք ֆրանկոֆոն երկրների գործարարների ֆորումը և ֆրանկոֆոն գործարար ցանցի ստեղծումը:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի ջանքերը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման և մեր տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության ամրապնդման ու համագործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Սենատոր Կադիքը ներկայացրել է արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիներին Սենատում ներկայացնելու համակարգը, արտերկրում ֆրանսիական կազմակերպությունների փոխգործակցության մեխանիզմները:

Президент Армении принял французского сенатора Оливье Кадика
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял сенатора Оливье Кадика, представляющего проживающих за рубежом французов, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент с удовлетворением отметил, что визиты французских парламентариев в Армению уже стали доброй традицией, что является одним из лучших проявлений привилегированных отношений между нашими странами.
Собеседники подчеркнули важность предстоящего осенью в Армении саммита Франкофонии. Президент Саркисян подчеркнул, что Франкофония для Армении является структурой, сформированной не только вокруг языковых или культурных общностей, а объединением более широкого охвата, учитывая, что в рамках форума будет проведен бизнес форум и создана предпринимательская сеть стран франкофонии.
Президент Республики высоко оценил усилия Франции, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в направлении мирного урегулирования Арцахской проблемы и укрепления в нашем регионе безопасности и стабильности, развития сотрудничества.
Сенатор Кадик рассказал о том, как действует система представления в Сенате проживающих за рубежом французов, описал механизмы взаимодействия с зарубежными французскими организациям.