ՄԱԿ-ը խոստացել է հետաքննել բոլոր հանցագործությունները Սիրիայում
ՄԱԿ Գլխավոր Անսամբլեան (ՄԱԿ ԳԱ) որեւէ պետության, խմբի կամ անհատի նկատմամբ կանխակալություն չի ցուցաբերի։ Մենք կհետաքննենք Սիրիայի դեմ բոլոր հանցագործությունները, ով էլ դրա ետեւում կանգնած լինի։  Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ ԳԱ որոշմամբ ստեղծված հանձնաժողովի ղեկավար Քաթրին Մարչի Ուելը, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հայտնել է, որ հանձնաժողովն արդեն փոխգործակցում է ԵՄ ոչ կառավարական կազմակերպությունների եւ կառույցների հետ, սակայն կապ հաստատել սիրիական իշխանությունների հետ դեռ չի հաջողվել։
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի ղեկավարությունը, ընդհանուր առմամբ, 4 անգամ դիմել է Սիրիայի դիվանագիտական առաքելություններին Նյու Յորքում եւ Ժնեւում, ինչպես նաեւ երկրի իշխանություններին նամակ են ուղարկել հանցագործությունների շուրջ կոնկրետ հարցերով։

Head of UN Commission Promises to Investigate all Crimes in Syria
The UN General Assembly will not show bias against or in favor of any state, group or individual, said the head of the UN International, Impartial and Independent Mechanism (IIIM) on crimes in Syria Catherine Marchi-Uhel, Tass reported.
According to her, the commission is working with EU non-governmental organizations and structures, but has not established contact with the Syrian authorities yet.
The leadership of the commission addressed the Syrian diplomatic mission in New York and Geneva four times, said Catherine Marchi-Uhel adding that the commission also sent a letter to the authorities with specific questions on crimes reported from Damascus.
The UN commission will not show bias against or in favor of any state, group or individual, but will investigate all crimes in Syria, whoever stands behind them, she added.