Ապրիլի 17-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կայունության պահպանման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվող դիտարկումների վերաբերյալ մի շարք հարցերի։

Artsakh Foreign Minister Received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office
On April 17, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The sides discussed the situation on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. In this context, the importance of maintaining stability in the zone of the conflict was stressed.
During the meeting, the sides also touched upon a range of issues related to the monitoring conducted by the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.