Վարչապետը հյուրընկալել է Ամենայն Հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսներին
Վարչապետ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Սերժ Սարգսյանի հետ առաջին հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը նախ իրենց շնորհավորանքներն են փոխանցել վարչապետին՝ մաղթելով նրան ուժ, կարողություն, համբերություն, տոկունություն:
Զրուցակիցները հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են նաև այս օրերին հանրապետությունում բողոքի արտահայտման զանգվածային միջոցառումներին՝ տեղի ունեցող հավաքներին, երթերին և իրենց մտահոգությունները հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Բնական համարելով, որ ցանկացած երկրի ներսում կարող են լինել դժգոհություններ, պահանջներ, մտահոգություններ, կաթողիկոսները կարևորել են բողոքի արտահայտումը բացառապես քաղաքակիրթ եղանակով՝ հարգելով պետության սահմանադրական կարգն ու օրենքները:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը միաժամանակ իրենց գոհունակությունն ու գնահատանքն են հայտնել, որ տեղի ունեցող գործընթացում ուժի կիրառումը, բախումները, ընդհարումները տեղ չունեն:
«Աղոթում ենք, որպեսզի աստիճանաբար այս իրավիճակը հանդարտվի, խաղաղվի, և մարդիկ լծվեն մեր հայրենաշինության, մեր երկրի անվտանգության նվիրական գործին: Մենք, այո՛, ունենք դժվարություններ մեր կյանքում, բայց նաև բազում մարտահրավերներ և այդ մարտահրավերների առջև կարող ենք կանգնել ու դիմակայել դրանք միայն ազգային համախմբվածությամբ և միասնականությամբ: Առջևում նաև ապրիլի 24-ն է՝ Մեծ եղեռնի հիշատակի օրը: Եվ այդ օրվա խորհուրդը պիտի որ յուրաքանչյուր հայորդու գիտակցության, ընկալումների մեջ լինի և առաջնորդի՝ շիտակ ապրելու և շիտակ մեր ընթացքը առաջնորդելու, որպեսզի մենք զերծ պահենք մեր երկիրը ողբերգություններից, կորուստներից:
Մենք ունենք Արցախ, մենք ունենք մեր հայրենիքի սահմանների վրա ծառայող երիտասարդ հայորդիներ, որոնց անվտանգությունը, գիտենք, պարո՛ն վարչապետ, Ձեր մշտական մտահոգությունն է: Մենք հաղորդ ենք եղել Ձեր մտածումներին այս առումով: Թող Աստված պահի, պահպանի մեր ժողովրդին սիրո, խաղաղության մեջ: Այս է մեր մաղթանքը, այս է մեր աղոթքը»,-ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն, նշելով, որ միանգամայն կիսում է Գարեգին Վեհափառի մտահոգությունները, ընդգծել է, որ այս օրերին երկրում երիտասարդների, պատանիների ներգրավմամբ տեղի ունեցող իրադարձությունների ժամանակ գրգռիչ արտահայտություններով լարվածության, անորոշության մթնոլորտի ստեղծումը վնասում է թե՛ մեր ժողովրդին, թե՛ մեր երկրի ընկալմանն արտաքին աշխարհում:
«Վերջիվերջո, այս ցույցերի հետևանքները կամ դրանց ընթացքում հասցված վնասների հաղթահարումը ամիսներ են տևելու: Այսինքն՝ երկիրը կարող է վնասվել: Մենք պետք է ցուցարարներին ասենք՝ սա մեր բոլորիս հայրենիքն է, բոլորս այս հայրենիքի զավակներն ենք, մի ընտանիք ենք: Դժվարություններ, հարցեր կլինեն, սակայն պետք է նստել, փոխադարձ հասկացողությամբ հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում: Հարցերը քննելու միասնական այդ ճիգով դրանց լուծման ճամփաներ պետք է որոնել միասնաբար: Սա է, որ պետք է լինի: Այս մթնոլորտում նման ձևով շարունակելը վնաս է՝ վնաս է հայրենիքին, վնաս է մեր ժողովրդին: Հետևաբար, ես ուրախ եմ, որ նաև Դուք, պարո՛ն վարչապետ, այդ կոչը արել եք, որ ուժերը կողք կողքի գան և սեղանի շուրջ նստեն ու խոսեն: Նախագահի և Ձեր գլխավորությամբ այդ խոսակցությունը պետք է լինի, որովհետև այս կացության շարունակումը մեծապես կվնասի մեր հայրենիքին, մեր ժողովրդին, Արցախին մանավանդ: Ժամանակն է, որ համախմբվենք, որովհետև պաշարված ենք ոչ բարեկամ ուժերով: Հարցեր կան, բնականաբար, բայց այդ հարցերի մասին պետք է խոսենք փոխադարձ սիրո, հարգանքի սահմաններում: Սա է, որ ուզում էինք Ձեզ փոխանցել, պարո՛ն վարչապետ»,-ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:

Премьер-министр Армеиии Серж Саргсян сегодня принял Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго и Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого, ооббщает пресс-ллужба правительттва РА.
На первой после вступления в должность премьер-министра встрече с Сержем Саргсяном Католикос Гарегин и Католикос Арам прежде всего высказали премьер-министру свои поздравления, пожелав ему силы, возможностей, терпения и выдержки.
Собеседники во время встречи коснулись также проходящих в эти дни в республике массовых мероприятий протеста – митингов, шествий и выразили свою озабоченность по поводу создавшейся ситуации. Считая естественным, что внутри любой страны может быт недовольство, озабоченность, могут быть требования, католикосы подчеркнули важность выражения недовольства исключительно цивилизованным способом, уважая конституционный порядок и законы государства.
Католикос всех армян и Католикос Великого Дома Киликийского в то же время сказали, что удовлетворены и высоко оценивают тот факт, что в происходящем процессе не имеет места применение силы, нет стычек и столкновений.
"Мы молимся, чтобы постепенно эта ситуация успокоилась, умиротворилась, и люди приступили к святому делу строительства родины, безопасности нашей страны.
Да, у нас есть трудности в нашей жизни, но также многочисленные вызовы и перед этими вызовами можем выстоять и противодействовать только национальным согласием и единством. Впереди также 24 апреля, День поминовения Геноцида армян. И символ этого дня должен быть в сознании, понимании каждого армянина, и вести к праведной жизни и праведному продвижению, чтобы мы удержали свою страну от трагедий и потерь.
У нас есть Арцах, у нас есть служащие на границах нашей родины молодые сыны армянские, безопасность которых, знаем, господин премьер-министр, составляет предмет Вашей постоянной заботы. Мы знаемо о Ваших размышлениях по этому поводу. Пусть Господь удержит, сохранить наш народ в любви, мире. Таково наше пожелание, такова наша молитва», - сказал Католикос всех армян.
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, отметив, что разделяет обеспокоенность Католикоса Гарегина, подчеркнул, что в эти дни в стране, во время происходящих с привлечением молодых людей, подростков событий, создание возбуждающими высказываниями атмосферы напряжённости, неопределённости, вредит как нашему народу, так и восприятию страны во внешнем мире.
"В конце концов, последствия этих демонстраций или преодоление нанесённого в ходе этих демонстраций вреда будет длиться месяцы. То есть, стране может быть нанесён вред. Мы должны сказать демонстрантам: это наша общая родина, мы все дети этой родины, мы одна семья. Могут быть трудности, вопросы, однако нужно сесть, с взаимным пониманием обсудить вопросы за столом, а не на улице. В этом едином стремлении обсудить вопросы пути их решения нужно искать совместно. Так должно быть. В этой атмосфере продолжать подобным образом вредно: вредно для Отечества, вредно для нашего народа. Следовательно, я рад, что также Вы, господин премьер-министр, сделали этот призыв, чтобы силы пошли навстречу друг другу, сели за стол и говорили. Возглавленный президентом и Вами этот разговор должен быть, потому что продолжение такого положения очень навредит нашей родине, нашему народу, особенно Арцаху.
Пришла пора, чтобы мы сплотились, потому что мы окружены недружественными силами. Есть вопросы, естественно, но об этих вопросах нужно говорить в границах взаимной любви, уважения. Вот то, что мы хотим Вам передать, господин премьер-министр", - сказал Католикос Великого Дома Киликийского.