ՀՀ ՊՆ-ն դատապարտում է ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադի մի խումբ զինծառայողների մասնակցությունը հանրահավաքին
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց, որում «խստորեն դատապարտում է» Հայաստանի զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի մի խումբ զինծառայողների կողմից «սույն թվականի ապրիլի 23-ին Երևան քաղաքում օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպված հավաքին մասնակցությունը»։
Նախարարությունը նշում է, որ այդ զինծառայողների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով կիրառելու է ամենախիստ պատասխանատվության միջոցները։
«ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ցանկացած հավաքներին մասնակցելու կամ դրանք կազմակերպելու ազատության իրավունքի իրականացման սահմանափակումները սահմանված են Սահմանադրության 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասում, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետում, «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում ու 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասում, «ՀՀ զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ կետում: Նշված զինծառայողների գործողությունները ոչ միայն դիտարկվում են որպես զորամասի օրվա կարգացուցակով նախատեսված զորամասում գտնվելու կարգի խախտում և զորամասն ինքնակամ թողնելու միջոցով իրենց պարտականությունների կատարումից հրաժարում, որի կապակցությամբ օրենքով սահմանված կարգով համապատասխան հաղորդում է տրվել իրավասու իրավապահ կառույցներին, այլև կոպտորեն խախտում են Զինված ուժերի քաղաքական գործընթացներից դուրս լինելու ժողովրդավարության առանցքային սկզբունքը: Սա պետք է մտահոգի նաև միջոցառման կազմակերպիչներին», - ասված է հաղորդագրությունում։

Минобороны Армении: ВС должны оставаться вне политических процессов
Министерство обороны Армении немногим ранее выступило с заявлением касательно участия группы военнослужащих миротворческой бригады ВС РА в митинге в Ереване.
"Министерство обороны Армении решительно осуждает участие группы военнослужащих миротворческой бригады ВС РА в организованном 23 апреля в Ереване в нарушение установленного законом порядка собрании.
В отношении данных военнослужащих в предусмотренном законом порядке будут применены самые строгие меры ответственности, поскольку ограничения на осуществление права на свободу собраний военнослужащими ВС РА установлены ст. 44 Конституции РА, п.6 ч.1 ст. 6 Закона РА "Об общественной службе", п.2 ч.1 ст.4 и ч.2 ст. 8 Закона РА "О военной службе и статусе военнослужащего", п.12 ст. 13 Закона РА "Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных Сил".
Действия указанных военнослужащих рассматриваются не только как нарушение порядка пребывания в воинской части и как отказ от выполнения своих обязанностей путем самовольного оставления части, о чем в установленном законом порядке уведомлены компетентные правоохранительные структуры. Действия указанных военнослужащих еще и грубо нарушают ключевой принцип демократии, в соответствии с которым ВС должны оставаться вне политических процессов. Это должно обеспокоить и организаторов мероприятия", – говорится в сообщении.