Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է «Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցների հետ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է «Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրաելյանի, նաիրիտցիների համակարգող խմբի անդամների և աշխատակիցների փաստաբան Տիգրան Սարգսյանի հետ: Հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել մայիսի 7-ին, երբ երկրի Նախագահը հանդիպել էր իր նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնող «Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցների հետ:
Նախագահի հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը նաիրիտցիների փաստաբանը ներկայացրել է գործարանի նախկին աշխատակիցների դժգոհությունը դատական համակարգի աշխատանքից՝ կողմնակալ համարելով «Նաիրիտի» գործին առնչվող դատավորների վերաբերմունքը: Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով՝ նաիրիտցիների իրավունքները ոտնահարվում են, դատավորները միտումնավոր ձգձգում են նրանց հայցերի քննությունը:
Նաիրիտցիների ներկայացուցիչները բարձրացրել են նաև գործարանի վերագործարկման հարցը, դրա վերաբերյալ ներկայացրել իրենց տեսակետները: Նրանք նշել են, որ գործարանի խնդիրները տարիներ շարունակ լուծում չեն ստացել, իսկ նախկին կառավարությունների կողմից այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը, նրանց գնահատմամբ, արդյունավետ չեն եղել:
Արձագանքելով հանդիպման մասնակիցների բարձրացրած հարցերին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ երկրում ձևավորված նոր միջավայրում դատաիրավական համակարգը ևս քայլ առ քայլ պետք է անցնի փոփոխությունների միջով, իսկ ոչ անաչառ դատավորները չպետք է տեղ ունենան համակարգում: Նա տեղեկացրել է, որ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված իրավասությունների շրջանակում այդ հարցերը քննարկել է նաև համակարգի ղեկավարության հետ:
Հանրապետության նախագահը կարևորել է այս խնդիրների քննարկումը կառավարության հետ: Արմեն Սարգսյանը առաջնային խնդիր է դիտարկել գործարանի առկա վիճակի և վերագործարկման հնարավորությունների մասնագիտական վերագնահատումը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ ներդրողների հնարավոր հետաքրքրությունը:

ПрезидентАрмении встретился с бывшими сотрудниками завода "Наирит"
Президент Армении Армен Саркисян сегодня встретился с бывшим директором завода "Наирит" Кареном Исраеляном, членами координационной группы наиритцев и адвокатом сотрудников Тиграном Саркисяном. Договоренность о встрече была достигнута 7 мая, когда президент страны встретился с проводящими возле его резиденцией акцию бывшими сотрудниками завода "Наирит". Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
На встрече с президентом адвокат наиритцев представил недовольство бывших сотрудников завода работой судебной системы, считая предвзятым отношение судей, занимавшихся делом "Наирита". По мнению Тиграна Саркисяна, права наиритцев попираются, судьи преднамеренно затягивают расследование их исков.
Представители наиритцев подняли также вопрос возобновления работы завода, представили свои точки зрения относительно этого. Они отметили, что проблемы завода на протяжении многих лет не получали решения, а предпринятые прежними правительствами в этом направлении шаги, по их оценке, не были плодотворными.
Касаясь поднятых участниками встречи вопросов, президент Армен Саркисян отметил, что в сформированной в стране новой среде судебная система также должна шаг за шагом пройти через изменения, а необъективные судьи не должны иметь места в системе. Он проинформировал, что в рамках выделенных ему Конституцией полномочий обсудил эти вопросы также с руководством системы.
Президент Республики подчеркнул важность обсуждения этих проблем с правительством. Армен Саркисян счел приоритетной задачей профессиональную переоценку нынешнего состояния завода и возможностей его перезапуска, а также возможного интереса инвесторов в этом направлении.