Բրիտանիան ռուսական գազի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը կքննարկի ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո
Մեծ Բրիտանիան ռուսական գազի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը կքննարկի Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո: Այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը, հաղորդում է RA-ն:
Ներկայումս Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրամիության պատժամիջոցները չեն վերաբերում նավթին եւ գազին, սակայն Ջոնսոնն ասել է, որ Լոնդոնը կքննարկի բոլոր հնարավորությունները, երբ Մեծ Բրիտանիան «կարողանա վերադառնալ իր պատժամիջոցների քաղաքականությունը»:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք նա խելամիտ միջոց չի համարում ռուսական գազի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը, հաշվի առնելով այն, որ նավթի եւ գազի արտահանումը կազմում է Ռուսաստանի միջազգային առեւտրի 70 տոկոսը, Ջոնսոնը համաձայնել է, որ ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո բոլոր տարբերակները կքննարկվեն:

Джонсон: Лондон рассмотрит введение санкций в отношении российского газа после выхода из ЕС
Великобритания рассмотрит введение санкций в отношении российского газа после выхода из ЕС. Об этом заявил глава МИД Великобритании Борис Джонсон, выступая в парламенте, передает PA.
В настоящее время санкции Евросоюза  против России исключают нефть и газ, но Джонсон сказал, что Лондон рассмотрит все возможности, как только Великобритания «вернет контроль над своей политикой санкций».
Отвечая на вопрос, не считает ли он разумной мерой введение санкций против российского газа, с учетом того, что экспорт нефти и газа составляет 70% международной торговли России, Джонсон  согласился с тем, что после выхода из ЕС  будут рассмотрены все возможности.