ԵԱՏՄ-Իրան. ազատ առևտրի գոտու մասին ժամանակավոր համաձայնագիր
Մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովում Եվրասիական տնտեսական միությունը և Իրանն ստորագրել են ժամանակավոր համաձայնագիր ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին Աստանայի տնտեսական համաժողովում հայտարարել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Նա մասնավորապես նշել է. «Այժմ համաձայնագրում ներառված Է այն ապրանքների սկզբնական ցանկը, որոնց նկատմամբ ներմուծման մաքսատուրքերը փոխադրաձ առևտրում կնվազեցվեն կամ կվերացվեն համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո: Համաձայնագիրն ընդգրկում Է փոխադարձ առևտրի ծավալի 50 տոկոսը»:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրի ծավալը 2017 թվականին կազմել Է 2,7 մլրդ դոլար: Համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո կողմերը կկարողանան տնտեսել ներմուծման մաքսատուրքերի վճարման հարցում: ԵԱՏՄ-ի համար նախատեսված ցանկում ներառված են մսամթերքն ու յուղաճարպային արտադրանքը, հրուշակեղենի ու շոկոլադի առանձին տեսակներ, կոսմետիկա, Էլեկտրոնային ու մեխանիկական սարքավորումների տեսակներ: Իրանական կողմը տարիֆային զիջողություններ կստանա պարենային ապրանքների ընդգրկուն ցուցակով, որը կներառի բանջարեղեն, մրգեր, չորացրած մրգեր, ինչպես նաեւ շինարարական նյութեր:

The Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran on May 17 signed a provisional free trade zone agreement during the Astana economic forum, TASS reports.
"The current agreement includes an initial list of goods with lowered or cancelled customs fees upon its enforcement. The agreement covers half of mutual trade", Tigran Sargsyan, chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC), said, adding that in 2017 trade between the EAEU and Iran reached 2.7 billion US dollars.
According to the EEC Board Chairman, after the agreement comes into effect, its signatories will be spared payment of customs duties. The list for the EAEU includes meat and fat-and-oil products, certain types of confectioneries and chocolate, cosmetics, electronic and mechanical equipment. Iran will enjoy tariff preferences on vegetables, fruits, dried fruits and building materials.