Կոմպիեյն քաղաքում մեկնարկել են «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» շրջանակներում միջոցառումները
Ֆրանսիայի Կոմպիեյն քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել է Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետությանմշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ով իր ելույթում ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը, անդրադարձ կատարել պետականաշինության և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառներում արձանագրված ձեռքբերումներին։
Փառատոնի շրջանակներում կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Կոմպիեյնի քաղաքապետ, նախկին սենատոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Ֆիլիպ  Մարինին, քաղաքային խորհրդի անդամներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:

В городе Компиейн стартовали мероприятия в рамках фестиваля "Дни Арцаха во Франции"
Во французском городе Компиейн стартовали мероприятия, проводимые в рамках фестиваля "Дни Арцаха во Франции". Об этом сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах.
На торжественной церемонии открытия принял участие Постоянный представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворгян, который в своем выступлении представил происходящие процессы в Арцахе, коснулся достижений в сферах государственного строительства и децентрализованного сотрудничества.
В рамках фестиваля состоялся ряд мероприятий, в том числе показ документального фильма Арно Хаяджаняна "Мы - наши горы", анимационного фильма Гюле Кешишяна "Арцах за 180 секунд".
На церемонии открытия присутствовали также мэр города Компиейн, бывший сенатор, член Круга дружбы Франция-Арцах Филип Марини, члены городского совета, представители общественных организаций, журналисты.