Հայաստանը մի շարք քայլեր է նախաձեռնել Իսրայելի հետ համագործակցության ամրապնդման համար. Բալայան
Հայաստանն Իսրայելին որպես բարեկամ երկիր է ընկալում և մի շարք քայլեր է նախաձեռնել Իսրայելի հետ համագործակցության ամրապնդման համար: Այս մասին մայիսի 22-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, հաղորդում է News.am-ը:
Մասնավորապես, նախորդ տարվա աշնանը Հայաստանի արտգործնախարարն այցելել էր Իսրայել: Այցի ընթացքում հարաբերությունների զարգացման մասին պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել: «Կարծում եմ, որ այս վեկտորը կշարունակվի»,- նշել է Տիգրան Բալայանը:
Միևնույն ժամանակ, Բալայանը հիշեցրել է լուրջ պատմամշակութային ժառանգության մասին: «Մենք՝ որպես այդ ժառանգության կրող պետություն, չենք կարող անտարբեր լինել Իսրայելի և նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների հանդեպ, հետևաբար, այդ պետությունում առանձին դեսպան նշանակելը ևս այդ նպատակն էր հետապնդում», - ասել է Բալայանը:

Балаян: Армения инициировала ряд шагов для укрепления сотрудничества с Израилем
Армения инициировала ряд шагов для укрепления сотрудничества с Израилем. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян 22 мая на брифинге, передает News.am.
В частности, осенью прошлого года состоялся визит главы МИД Армении в Израиль, в ходе которого были достигнуты договоренности о развитии отношений. ''Я полагаю, что этот вектор будет продолжен'', - отметил Тигран Балаян.
По его словам, Армения воспринимает Израиль в качестве дружественной страны. При этом он напомнил о серьезном историко-культурном наследии. ''Мы как государство носитель этого наследия не можем быть безразличными к тому, что происходит в Израиле и вокруг него, следовательно, назначение отдельного посла в этом государстве преследовало также и эту цель'', - сказал Балаян.