Հայաստանը մի շարք քայլեր է նախաձեռնել Իսրայելի հետ համագործակցության ամրապնդման համար. Բալայան
Հայաստանն Իսրայելին որպես բարեկամ երկիր է ընկալում և մի շարք քայլեր է նախաձեռնել Իսրայելի հետ համագործակցության ամրապնդման համար: Այս մասին մայիսի 22-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, հաղորդում է News.am-ը:
Մասնավորապես, նախորդ տարվա աշնանը Հայաստանի արտգործնախարարն այցելել էր Իսրայել: Այցի ընթացքում հարաբերությունների զարգացման մասին պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել: «Կարծում եմ, որ այս վեկտորը կշարունակվի»,- նշել է Տիգրան Բալայանը:
Միևնույն ժամանակ, Բալայանը հիշեցրել է լուրջ պատմամշակութային ժառանգության մասին: «Մենք՝ որպես այդ ժառանգության կրող պետություն, չենք կարող անտարբեր լինել Իսրայելի և նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների հանդեպ, հետևաբար, այդ պետությունում առանձին դեսպան նշանակելը ևս այդ նպատակն էր հետապնդում», - ասել է Բալայանը:

MFA: Armenia Has Initiated Moves to Strengthen Cooperation with Israel
Israel is a friendly country for Armenia and Armenia has initiated moves to strengthen cooperation with Israel, spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan told reporters on Tuesday, News.am reports.
Last autumn, the Armenian Foreign Minister visited Israel, during which agreements on the development of relations were concluded.
"I believe that this vector will continue," Tigran Balayan said.
Balayan also recalled historical and cultural heritage.
According to him, Armenia as "the bearer of this heritage cannot be indifferent to what is happening in Israel," therefore, the appointment of an ambassador to this state pursued this goal.