ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառել 5 իրանցիների հանդեպ
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառել հինգ իրանցիների նկատմամբ, որոնք մեղադրվում են սպառազինության մատակարարման եւ Եմենի հուսիթներին ուսուցանելու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ-ի  Ֆինանսների նախարարության հայտարարությունում նշվում է, որ նրանցից չորսը հուսիթների հետ աշխատել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի միջոցով, եւս մեկը ֆինանսավորմամբ է զբաղվել:
Նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն սպառնացել էր պատմության մեջ ամենադաժան պատժամիջոցները կիրառել Իրանի նկատմամբ: Նա նաեւ Իրանին 12 պահանջ էր ներկայացրել, որոնց կատարման դեպքում ԱՄՆ-ն Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները կվերացնի:

The US on Tuesday imposed sanctions on five Iranians it said had provided Yemen’s Houthis with expertise and weaponry, Reuters reported.
In a statement, the U.S. Treasury named the individuals as Mehdi Azarpisheh, Mohammad Jafari, Mahmud Kazemabad, Javad Shir Amin, and Sayyed Mohammad Tehrani. It said the first four individuals had worked with the Houthis through Iran’s Revolutionary Guards, while Tehrani had helped with the financing of the Revolutionary Guard.
The fresh sanctions, part of President Donald Trump’s pledge to economically suffocate Iran in hopes of hampering the country’s development of nuclear weapons, come one day after Secretary of State Mike Pompeo said the United States would soon crack down on Iran’s support for the Houthis.