Թրամփը հավանական է համարել ԱՄՆ–Չինաստան երկկողմ առևտրի կառուցվածքի փոփոխությունը
Միացյալ Նահանգները եւ Չինաստանը, հավանական է, ստիպված լինեն բանակցությունների արդյունքում փոխել երկկողմ առեւտրի կառուցվածքը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ ԱՄՆ–Չինաստան առեւտրի դեֆիցիտը 2017 թվականին կազմել է ռեկորդային 375 միլիարդ դոլար։ Երկուշաբթի ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հայտարարել է, որ նախնական համաձայնագիրը կփոխի երկու երկրների առեւտրի կառուցվածքը։
«Մեր առեւտրային համաձայնագիրը Չինաստանի հետ լավ է առաջ շարժվում, սակայն վերջնարդյունքում մենք, հնարավոր է, ստիպված լինենք այլ կառուցվածքի դիմել, քանի որ կնքել համաձայնագիր եւ ստուգել արդյունքները դրանից հետո շատ բարդ կլինի»,–գրել է Թրամփը։
Ավելի վաղ Մնուչինը հաստատել էր ԱՄՆ–ի եւ Չինաստանի միջեւ մաքսատուրքերի սահմանումների փոխադարձ կասեցումը։

Трамп допустил изменение структуры двусторонней торговли США и Китая
США и Китай, вероятно, будут вынуждены изменить структуру двусторонней торговли по итогам переговоров, заявил американский президент Дональд Трамп, передает РИА Новости
Дефицит США в торговле с Китаем составил в 2017 году рекордные 375 миллиардов долларов. В понедельник министр финансов США Стивен Мнучин заявил, что предварительное соглашение изменит структуру торговли между двумя странами.
«Наше торговое соглашение с Китаем продвигается хорошо, однако в конечном счете мы, возможно, будем вынуждены прибегнуть к иной структуре, поскольку заключить (соглашение) и проверить результаты после его достижения будет слишком сложно», — написал Трамп в Twitter.
Ранее Мнучин подтвердил приостановку взаимного введения пошлин между США и Китаем. Министр также отметил значительный прогресс в переговорах по торговле и добавил, что Китай обязался снизить пошлины «на многие товары».