Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ
Վրաստանի Նախագահի հրավերով Թբիլիսիում գտնվող Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ։
Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Մարգվելաշվիլիին՝ Վրաստանի Պետականության վերականգնման 100-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու հրավերի և ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար: Նա ասել է, որ մի քանի օրից Հայաստանը եւս կնշի Արաջին Հանրապետության 100-ամյակը։ Նախագահի խոսքով, երկու ժողովուրդների համար պատմական այս հոբելյանների հիմքում ընկած է ազատության գաղափարը, որը շարունակում է առաջնորդող մնալ նաև այսօր:
Նախագահ Սարգսյանը հայ-վրացական երկկողմ հարաբերությունները բնութագրել է որպես բարիդրացիական եւ գործընկերային, որոնք շարունակում են դինամիկ զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում։ «Ավանդական բարեկամության և մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման պատմական հենքի վրա խարսխված ակտիվ միջպետական երկխոսությունը լուրջ նախա­դրյալ­ներ է ստեղծում գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախա­նշելու համար»,-ասել է Հայաստանի ղեկավարը։
Երկու երկրների նախագահները խոսել են նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխությունների եւ հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ։ Նրանք վստահություն են հայտնել, որ կողմերը համատեղ ջանքերով ի զորու են ոչ միայն պահպանել եղածը, այլև նոր ազդակ հաղորդել փոխշահավետ համագործակցությանը՝ այն բարձրացնելով որակապես նոր մակարդակի:
Ջերմ ու անմիջական զրույցի ընթացքում Հայաստանի Նախագահը հրավիրել է իր վրաց գործընկերոջն՝ այցելել Հայաստան։

Президент Армении пригласил президента Грузии в Армению (фотографии)
Президент Армении Армен Саркисян, находящийся в Тбилиси по приглашению президента Грузии, сегодня встретился с президентом Гиоргием Маргвелашвили. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Армен Саркисян выразил благодарность президенту Маргвелашвили за приглашение принять участие в мероприятиях 100-летия восстановления государственности Грузии и оказанный тёплый приём. Он сказал, что через несколько дней Армения также отметит 100-летие Первой Республики. По словам президента, для двух народов в основе этих исторических юбилеев лежит идея свободы, которая продолжает оставаться ведущей по сей день.
Президент Саркисян охарактеризовал двусторонние армяно-грузинские отношения как добрососедские и партнерские, которые продолжают динамично развиваться в атмосфере взаимного доверия. "Активный межгосударственных диалог, основанный на традиционной дружбе и историческом фундаменте взаимопонимания между нашими народами, создаёт серьезные предпосылки для все новых направлений партнерства", - сказал президент Армении.
Президенты двух стран говорили также о последних переменах, произошедших в Армении и перспективах развития армяно-грузинских отношений. Они выразили уверенность, что стороны совместными усилиями смогут не только сохранить имеющееся, но и передать новый импульс взаимовыгодному сотрудничеству, подняв его на качественно новый уровень.
В ходе теплой и непосредственной беседы президент Армении пригласил своего грузинского коллегу посетить Армению.