Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վրաստանի Առաջին Ժողովրդավարական Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Թբիլիսիում գտնվող Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 26-ին այցելել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցի: Հայաստանի ղեկավարը հանդիպում է ունեցել նաեւ վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Դիմելով ներկաներին` Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Վրաստանում է որպես հայ ժողովրդի ներկայացուցիչ, Անկախության հռչակման 100-ամյակի առթիվ շնորհավորելու մեր վրաց բարեկամներին։ Արմեն Սարգսյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության առաջին կառավարությունը ստեղծվել է Թբիլիսիում և Անկախության հռչակագիրը ծնունդ է առել հենց այս քաղաքում, որը հայ ժողովրդի համար մշակութային, հոգևոր ու քաղաքական կենտրոնն էր։
Նախագահն ասել է․ «Չեմ մոռանա այն ջերմությունը և սերը, որ տեսնում եմ ձեր աչքերում: Այսօր, որպես Նախագահ, առաջին անգամ եմ այստեղ, սակայն այս այցը վերջինը չի լինելու, հաճախ եք ինձ տեսնելու և ձեզանից շատերը հաճախ Երևանում իմ հյուրն են լինելու: Նման տաճարում սկսում ես մտածել մեր հոգևոր ուժի, հայոց ոգու անմահության մասին: Դարերով մենք ապրել ենք մեր հայրենիքից հեռու, չունենալով մեր պետականությունը, երազել ենք դրա մասին: Սակայն դարերով պահպանել ենք մեր մշակույթը, հայ կրոնը, հայ երեխայի կրթությունը: Պահպանել ենք այսօրվա համար: Աստված մեզ ուղղորդել է դեպի ազատ ու անկախ հայրենիք։ Եվ այն, ինչ այսօր ունենք Հայաստանում, դարերից եկած ու դարերի ընթացքում մեր մեջ հավաքված ոգու ու մշակույթի պոռթկումն է»:
Հանրապետության Նախագահը խոսել է նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխությունների մասին եւ նշել, որ դրանք քաղաքական ու տնտեսական հեռանկարային հնարավորություններ են ստեղծում մեր երկրի համար։ Դիմելով հայկական եկեղեցում հավաքվածներին` նա ասել է․ «Ձեզանից յուրաքանչյուրն այսօր պետք է հպարտ լինի, որովհետև Հայաստանը ցույց տվեց, որ այն եզակի երկրներից է, որ կարող է հսկայական փոփոխություն անել, որը շատերն անվանում են հեղափոխություն, թավշյա հեղափոխություն․․․ ես ասում եմ՝ հեղափոխություն հայկական ձևով, առանց մի կաթիլ արյան։ Հիմա եկել է ժամանակը, որ մենք կառուցենք այն հայրենիքը, որին մենք արժանի ենք»:
Արմեն Սարգսյանի խոսքով` մենք փոքր պետություն, բայց համաշխարհային ազգ ենք: Համաշխարհային՝ մեր ոգով, մեր մշակույթով ու այն ազդեցությամբ, որ թողնում ենք աշխարհում: Վիրահայերը, դարերով ապրելով Վրաստանում, մեծապես նպաստել են հայկական մշակույթի զարգացմանը: Նրա խոսքով`«Թբիլիսիում ծնվել ու ապրել է մեր մշակույթի ահռելի մի շերտ, հայտնի անուններ: Այն մեծ ներդրումը, որ նրանք ունեցել են մեր մշակույթի ու կրթության ոլորտում, մեր բոլորի պարծանքն է»։

Армен Саркисян встретился с представителями армянской диаспоры Грузии (фотографии)
Находящийся в Тбилиси для участия в праздновании 100-летия Первой Демократической Республики Грузия президент Армении Армен Саркисян 26 мая посетил резиденцию предстоятеля Грузинской епархии армянской церкви собор Святого Георгия. Глава Армении встретился также с представителями армянской общины Грузии. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Обращаясь к присутствующим, президент Саркисян сказал, что находится в Грузии как представитель армянского народа, чтобы по случаю 100-летия провозглашения независимости поздравить наших грузинских друзей. Армен Саркисян напомнил, что первое правительство Первой Республики Армения было создано в Тбилиси и Декларация независимости была рождена именно в этом городе, который был для армянского народа культурным, духовным и политическим центром.
Президент сказал: "Не забуду ту теплоту и любовь, которую вижу в ваших глазах. Сегодня я впервые здесь как президент, однако этот визит не будет последним, вы будете часто меня видеть и многие из вас часто будут моими гостями в Ереване. В подобных храмах начинаешь думать о нашей духовной силе, бессмертии армянского духа. Мы веками жили далеко от своей родины, не имея своей государственности, мечтали о ней. Однако мы веками сохраняли нашу культуру, армянскую религию, образование армянских детей. Мы хранили это для сегодняшнего дня. Господь нас вел к свободной и независимой родине. И то, что сегодня мы имеем в Армении, это порыв духа и культуры, идущих из веков и накопленных в нами веками".
Президент Республики говорил также о последних переменах в Армении и отметил, что они создают политические и экономические перспективные возможности для нашей страны. Обращаясь к собравшимся в армянской церкви, он сказал: "Каждый из вас сегодня должен гордится, потому что Армения показала, что она одна из немногих стран, которые могут сделать громадные изменения, которые многие называют революцией, бархатной революцией… я называю – революцией по-армянски, без единой капли крови. Сейчас пришло время, чтобы мы строили нашу родину, которой мы достойны".
По словам Армена Саркисяна, мы маленькая страна, но всемирная нация. Всемирная по своему духу, своей культуре и тому влиянию, которое мы оставляем в мире. Армяне Грузии, веками живя здесь, оказали большое влияние на развитие армянской культуры. По его словам, "в Тбилиси родились и жили известные армяне, огромный пласт культуры. Тот большой вклад, который они внесли в нашу культуру и в сферу образования – наша общая гордость".