Լավրովը մեկնաբանել է ԱՊՀ-ից դուրս գալու Ուկրաինայի որոշումը
Կիեւի գործողություններում երբեմն սթափ դատողությունը եւ սեփական քաղաքացիների մասին մտահոգությունը դառնում են ռուսատյացության ուղղության պատանդը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով ԱՊՀ-ից դուրս գալու Ուկրաինայի իշխանությունների որոշումը:
«Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքն է որոշել ինչ կազմակերպությունների անդամակցել: Ուկրաինան պետք է որոշում ընդունի, թե ԱՊՀ վերաբերյալ իր այս կամ այն քայլը սեփական քաղաքացիների վրա դրական, թե բացասական ազդեցություն կունենա: Այս հարցում մենք ոչինչ չենք կարող անել»,- հայտարարել է նա Մինսկում կայացած ճեպազրույցում:
«Մեր ուկրաինացի հարեւանների գործողություններում երբեմն սթափ դատողությունը եւ սեփական քաղաքացիների մասին մտահոգությունը դառնում են ռուսատյացության ուղղության պատանդը»,- դժգոհել է Լավրովը:

Лавров прокомментировал решение Украины выйти из СНГ
Иногда в действиях Киева здравый смысл и забота о собственных гражданах становятся заложником русофобской линии, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, комментируя решение властей Украины о выходе из СНГ, передает РИА Новости
«Это суверенное право Украины – решать, в каких организациях участвовать, в каких не участвовать. И СНГ – безусловно, одна из таких организаций. Украина должна принять решение… о том, насколько тот или иной ее шаг в отношении СНГ будет влиять – позитивно или негативно — на ее собственных граждан. Тут мы ничего поделать не можем», — заявил глава МИД РФ на брифинге в Минске.
«Иногда в действиях наших украинских соседей здравый смысл и забота о собственных гражданах становятся заложником русофобской линии», — посетовал Лавров.