Փաշինյանը պատրաստվում է մեկ տարվա ընթացքում հրաժարական ներկայացնել
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է մեկ տարվա ընթացքում հրաժարական ներկայացնել։ Այս մասին ԱԺ-ում ասել է Փաշինյանի լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Վարչապետի խոսքով` արտահերթ ընտրությունների գնալու միակ սահմանադրական ճանապարհը, կառավարության ծրագրի հաստատումից հետո, մնում է վարչապետի հրաժարականը:
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանը հավանություն է տալիս կառավարության ծրագրին, ապա այն չի կարող լուծարվել, հետևաբար արտահերթ ընտրություններ տեղի չեն կարող ունենալ:
Արտահերթ ընտրությունների անցկացման միակ տարբերակը կամ վարչապետի հրաժարականն է, կամ խորհրդարանի կողմից նրան անվստահություն հայտնելը:

Пашинян подаст в отставку в течение года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в парламенте, где обсуждается программа нового правительства РА, заявил журналистам о том, что подаст в отставку в течение года. По его словам, это единственный конституционный путь для проведения внеочередных выборов.
По армянскому законодательству, в том случае, если парламент поддержит программу правительства, то роспуску он не подлежит: в этом случае внеочередные выборы становятся невозможны.
Единственный путь для внеочередных выборов – либо отставка премьер-министра, либо вотум недоверия ему со стороны парламента (что возможно не раньше, чем через год работы Пашиняна, то есть не раньше 8 мая 2019 года).