ՀՀ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հեղել Բելառուսի իր գործընկեր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
«Հարգելի' Ալեքսանդր Գրիգորիի,
Ընդունեք իմ ջերմ շնորհավորանքները մեր երկու երկրների համար նշանակալի տարեթվի՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Անցած քառորդդարյա ժամանակաշրջանում համատեղ ջանքերով, հիմնվելով բարեկամության եւ փոխադարձ աջակցության շուրջ հարաբերություններ կառուցելու մեր ժողովուրդների ձգտման վրա, տարբեր ոլորտներում միջպետական համագործակցության նշանակալի դրական փորձ է կուտակվել:
Անկասկած է, որ ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը, հայ-բելառուսական փոխգործակցության ներուժի բացահայտմանը, առեւտրատնտեսական փոխշահավետ գործակցության զարգացմանն ու հումանիտար ոլորտում կապերի հետագա ընդլայնմանն ուղղված գործնական քայլերը լիովին համապատասխանում են մեր երկրների զարգացման երկարաժամկետ շահերին:
Համոզված եմ, որ ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ շրջանակներում Երեւանի եւ Մինսկի առավել սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ գործակցությունը բազմակողմ միջազգային հարթակներում հետագայում եւս կարեւոր դեր կունենան երկու երկրների գործընկերության ողջ համալիրի դինամիկ զարգացման գործում:
Հարգելի' Ալեքսանդր Գրիգորիի,
մաղթում եմ Ձեզ առողջություն եւ հաջողություններ, իսկ Բելառուսի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն եւ բարգավաճում»:

Президент Армении направил поздравительное послание Александру Лукашенко
Президент Армен Саркисян направил поздравительное послание своему белорусскому коллеге Александру Лукашенко по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Беларусь.
Примите сердечные поздравления по случаю знаменательной для наших стран даты - 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Беларусь.
За прошедший четверть вековой период совместными усилиями, опираясь на стремление наших народов выстраивать отношения в русле дружбы и взаимной поддержки, накоплен значительный позитивный опыт межгосударственного сотрудничества в самых различных областях.
Несомненно, что интенсивный политический диалог, практические шаги по раскрытию потенциала армяно-белорусского взаимодействия, наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества и дальнейшему расширению связей в гуманитарной сфере в полной мере отвечают долгосрочным интересам развития наших стран.
Убежден, что еще более тесное взаимодействие Еревана и Минска в рамках ОДКБ, ЕАЭС и СНГ, а также на многосторонних международных площадках, будут и впредь иметь важную роль в динамичном развитии всего комплекса партнерства наших государств.
Желаю Вам, уважаемый Александр Григорьевич, здоровья и успехов, а дружественному народу Беларуси - мира и процветания".