Որպես նախագահի թեկնածու չեմ մասնակցելու 2020 թվականի ընտրություններին. Բակո Սահակյան
ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ որպես հանրապետության նախագահի թեկնածու չի մասնակցելու 2020 թվականին նախանշված Արցախի Հանրապետության նախագահի համաժողովրդական ընտրություններին:
«Իմ մասնակցությունը կլինի միայն որպես Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, ով ընտրում է նոր նախագահ»,– ասել է նա։
Բակո Սահակյանը նաև երաշխավորել է, որ օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որպեսզի և նախագահի, և խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար ու թափանցիկ:

Бако Саакян: "Я не буду баллотироваться на пост президента"
Президент Республики Арцах Бако Саакян не будет выдвигать свою кандидатуру на президентских выборах в 2020 году. Соответствующее заявление Саакян сделал во время интервью общественным телекомпаниям Арцаха и Армении, передает SPUTNIK Армения.
Он напомнил, что в 2017 году была принята новая Конституция, которая предусматривает переходный период длиной в 3 года. Это время привести законодательную базу в соответствие с новой Конституцией.
"В соответствии с Конституцией, общенациональные президентские выборы пройдут в 2020 году. Я хочу официально заявить, что я не буду баллотироваться на пост президента", — сказал Бако Саакян.
Президент подчеркнул, что его участие будет в качестве гражданина Арцаха, который избирает нового президента.