ՄԽ համանախագահները Մնացականյանին են ներկայացրել ԼՂ խնդրի լուծման իրենց մոտեցումները
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 12-ին ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Էնդրյու Շոֆերին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին։
Արժևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաքելությունը՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց այցը, ընդգծելով, որ այն հնարավորություն է ընձեռնում անմիջական առաջին շփումը հաստատել Հայաստանում նոր կառավարության ձևավորումից հետո։ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի մոտեցումները և դիրքորոշումը կարգավորման գործընթացում՝ շեշտելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Համանախագահները ՀՀ ԱԳ նախարարին ներկայացրեցին հիմնահարցի հանգուցալուծման ջանքերում իրենց փորձառությունն ու մոտեցումները։
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ, անդրադարձան բանակցային գործընթացի առաջմղման հնարավորություններին՝ այս համատեքստում կարևորելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը։
Անդրադառնալով նախօրեին շփման գծում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ՊԲ զինծառայողի սպանությանը՝ նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ նման սադրանքներով ադրբեջանական կողմը լրջորեն կասկածի տակ է դնում իր հանձնառությունը խաղաղ գործընթացին։

Непосредственный контакт сразу после формирования нового правительства Армении: МГ ОБСЕ в Ереване
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 12 июня принял сопредседателей Минской Группы ОБСЕ Игоря Попова, Стефана Висконти, Эндрю Шоффера и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика.
Высоко оценив миссию сопредседателей Минской Группы ОБСЕ, глава МИД Армении подчеркнул важность этого визита, подчеркнув, что он даст возможность установить непосредственный контакт сразу после формирования нового правительства в Армении. Зограб Мнацаканян подтвердил позицию Армении в процессе карабахского урегулирования, подчеркнув, что Армения привержена мирному урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской Группы ОБСЕ.
Сопредседатели представили министру иностранных дел Армении свой опыт и подходы по урегулированию карабахского конфликта. Состоялся обмен мнениями, были затронуты возможности продвижения переговорного процесса в контексте формирования миротворческой атмосферы.
Говоря об убийстве армянского военнослужащего на границе с Арцахом, г-н Мнацаканян подчеркнул, что подобными провокациями азербайджанская сторона ставит под сомнение свою приверженность мирному процессу.