Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Վարչապետը կարևորել է համանախագահների դերը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում և համոզմունք հայտնել, որ կձևավորվի արդյունավետ համագործակցություն:
Համանախագահները շնորհավորել են Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ վստահեցնելով, որ կներդնեն բոլոր ջանքերը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են կողմերի հավատարմությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ստանձնած հանձնառություններին, ինչպես նաև Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի գագաթնաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վարչապետին տեղեկացրել են իրենց առաջիկա աշխատանքային ծրագրերի վերաբերյալ։
Հանրապետության վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ շարունակելու բանակցային խաղաղ ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են բանակցային գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը, անդրադարձել հակամարտության գոտում իրավիճակին:

Первая встреча Никола Пашиняна с сопредседателями МГ ОБСЕ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня сопредседателей Минской Группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Эндрю Шоффера (США), Стефана Висконти (Франция) и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика, которые находятся в столице Армении. Об этом сообщает Департамент информации и общественных связей правительства Республики Армения.
Премьер-министр придал большое значение роли сопредседателей в переговорном процессе по мирному урегулированию карабахского конфликта и выразил уверенность в том, что с ними будет налажено эффективное сотрудничество.
Сопредседатели поздравили Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Республики Армения, заверив его, что они приложат все усилия для мирного урегулирования карабахского конфликта.
Собеседники подчеркнули приверженность сторон обязательствам по мирному урегулированию конфликта, а также необходимость выполнения соглашений, достигнутых в ходе саммита в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ проинформировали премьер-министра Армении о своих будущих планах работы.
Премьер-министр Республики Армения подтвердил готовность Армении продолжать усилия по мирному урегулированию конфликта вместе с сопредседателями Минской Группы ОБСЕ. Они также обсудили шаги, которые необходимо предпринять для создания надлежащей атмосферы в вопросе продвижения переговорного процесса и затронули ситуацию в зоне конфликта.