ՀՀԿ խմբակցության հայտարարությունը գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ձերբակալության կապակցությամբ
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել է պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ձերբակալության վերաբերյալ, որը ֆեյսբուքյան իր էջում տարածել է ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը: Հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է.
«Արցախի Հերոս Մանվել Գրիգորյանի ձերբակալությունը պետական ռեպրեսիվ ապարատի գործադրման հերթական ահազանգն է։
ՀՀԿ իր մտահոգությունն է հայտնում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Արցախի հերոս գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ձերբակալման առթիվ, որը տեղի է ունեցել պատգամավորի անձեռնմխելիության Սահմանադրական ընթացակարգերի խախտմամբ։ Ղարաբաղյան ճակատում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին այս քայլը ավելի քան մտահոգիչ է։
Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ պատգամավորն առանց Ազգային ժողովի համաձայնության չի կարող զրկվել ազատությունից, բացառությամբ երբ նա բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո:
Հաշվի առնելով, որ պարոն Գրիգորյանը ձերբակալվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնության ապօրինի հրազեն և ռազմամթերք պահելու կասկածանքով, իսկ այդ զենքն էլ հայտնաբերվել է արդեն իսկ հարուցված քրեական գործով ամառանոցում իրականացված խուզարկության արդյունքում, դժվար է պատկերացնել, որ այս դեպքում հնարավոր է խոսել անմիջականորեն հանցանք կատարելու ընթացքում կամ դրանից հետո ձերբակալելու պայմանը պահպանած լինելու մասին։
Բացի այդ, խուզարկությունը կատարվել է ոչ բնակության վայրում, այլ ամառանոց- հանգստավայրում, որի տնօրենը հայտարարել է, որ այդ զենքը պատկանում է իրեն և ոչ թե Մ. Գրիգորյանին: Կոչ ենք անում դատախազությանը իրականացնել ՀՀ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունը` նախաքննության օրինականության ապահովման ` այդ թվում ազատությունից ապօրինի զրկված անձին անհապաղ ազատ արձակելու համար:
Այս համատեքստում ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ զենք պահելու կասկածանքով կարող է ապօրինի ձերբակալվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, մինչդեռ զենքի անմիջական գործածման հետ կապ ունեցող անձինք ազատվում են կալանքից` ՀՀ նոր իշխանությունների հայտարարած քաղաքականության շրջանակներում:
Այս ամենը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ այսօր կատարված գործողությունների հիմքում ընկած են առավելապես քաղաքական դրդապատճառներ: Մենք ուշադրության կենտրոնում ենք պահելու այս հարցի լիարժեք և անաչառ քննությունը և պայքարելու ենք Մանվել Գրիգորյանի իրավունքների ամբողջական պաշտպանության համար»։

Депутата нельзя лишить свободы без согласия парламента: РПА - о задержании героя Арцаха генерала Манвела Григоряна
Задержание героя Арцаха, генерала Манвела Григоряна является очередным сигналом задействования государственного репрессивного аппарата, считают в Республиканской партии Армении, передает Новости-Армения
"РПА выражает свою обеспокоенность в связи с задержанием депутата НС РА, героя Арцаха, генерала Манвела Григоряна, произведенного с нарушением конституционных регламентов о депутатской неприкосновенности. На фоне происходящих на карабахском фронте событий этот шаг более чем вызывает обеспокоенность", - говорится в заявлении парламентской фракции РПА, которое опубликовал в своем Facebook-e зампред РПА Армен Ашотян.
Ранее пресс-центр СНБ Армении сообщил о задержании депутата НС, генерала Манвела Григоряна по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 2-й статьи 235-й (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) УК Армении.
В заявлении РПА говорится, что как предусматривается Конституцией, депутата нельзя лишить свободы без согласия Национального Собрания, за исключением случаев, когда он был пойман с поличным или непосредственно после совершения преступления.
"С учетом того, что г-н Григорян задержан по подозрению в незаконном хранении оружия и боеприпасов по предварительному сговору с группой людей, а это оружие было обнаружено во время обыска на даче в рамках уже возбужденного уголовного дела, сложно представить, что в данном случае можно говорить о соблюдении условия задержания непосредственно во время преступления или после него. Кроме того, обыск был совершен не в месте проживания, а на даче, директор которой заявил, что это оружие принадлежит ему, а не М.Григоряну", - отмечается в документе.
В РПА призвали прокуратуру воспользоваться предусмотренными Конституцией РА своими полномочиями по обеспечению законности предварительного следствия, в том числе по незамедлительному освобождению незаконно лишенного свободы лица.
"В этом контексте заслуживает внимания то обстоятельство, что по подозрению в хранении оружия может быть задержан депутат НС Армении, в то время как непосредственно связанные с использованием оружия лица освобождаются из-под стражи в рамках политики новых властей Армении", - говорится в заявлении.
Как считают в РПА, все это дает основание предположить, что в основе совершенных сегодня действий заложены большей частью политические мотивы. "Мы будем держать в центре внимания полноценное и беспристрастное следствие по данному вопросу и бороться за полное соблюдение прав Манвела Григоряна", - заверили в партии.