Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ԵԽ պատգամավորների այցը Հայաստան և կարևորել համագործակցության ակտիվացումն ու հետագա զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽ պատգամավորներին է ներկայացրել մեր երկրում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումների ընթացքն ու ընդգծել, որ ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական զարգացումը: Այդ համատեքստում գործադիրի ղեկավարը ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, տնտեսության մեջ մենաշնորհների դեմ պայքարի և այլ ոլորտներում նախատեսվող բարեփոխումներն ու ծրագրերը: Վարչապետն իր դիտարկումներն է ներկայացրել նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունների և Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների հետ կապված՝ շեշտելով, որ դրանց նպատակն է լինելու ապահովել և երաշխավորել ազատ, արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների կազմակերպումը: «Մեր քայլերի նպատակն է երկրում իրականացել իրական փոփոխություններ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ԵԽ պատգամավորները նշել են, որ ուշադրությամբ հետևել են Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական իրադարձություններին, կարևորել ու ողջունել դրանց խաղաղ և ոչ բռնի հանգուցալուծումը՝ ժողովրդավարական սկզբունքների ու Սահմանադրության շրջանակում: Նրանք ընդգծել են, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է օժանադակություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարության բարեփոխումների իրականացման քայլերին ու նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատասխանել է ԵԽ պատգամավորների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են ներդրումների ներգրավմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, քաղաքականության և բիզնեսի տարանջատմանը, քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին և այլ թեմաների:

Премьер Армении принял делегацию депутатов Европарламента
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию Комитета Европарламента по иностранным делам. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр поприветствовал визит депутатов Европарламента в Армению и подчеркнул важность активизации и дальнейшего развития сотрудничества. Никол Пашинян представил депутатам Европарламента процесс политических событий в нашей стране и подчеркнул, что одним из приоритетов правительства Армении является продолжительное развитие демократических институтов. В этом контексте глава правительства представил реформы и программы, предусмотренные в сферах борьбы с коррупцией, защиты прав человека, борьбы против монополий в экономике и других отраслях.
Премьер-министр также представил свои наблюдения в связи с возможностями проведения внеочередных парламентских выборов и внесением изменений в Избирательный кодекс, подчеркнув, что их целью будет обеспечение и гарантирование организации свободных, справедливых и демократических выборов. "Цель наших шагов – осуществление реальных изменений в стране", - сказал Никол Пашинян.
Депутаты Европарламента отметили, что внимательно следили за внутриполитическими событиями в Армении, поприветствовали их мирное и ненасильственное завершение в рамках демократических принципов и Конституции. Они подчеркнули, что Европейский союз готов поддержать шаги правительства Армении по реализации реформ и способствовать развитию и укреплению демократии в Армении.
В ходе встречи премьер-министр ответил на ряд вопросов депутатов Европарламента, которые касались привлечения инвестиций, улучшения предпринимательской среды, разграничения бизнеса и политики, развития гражданского общества, переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта и других тем.